Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Հայկական հուշարձան» iPhone-ի անվճար հավելվածը ստեղծել է 30-ամյա ամերիկացի Ալեքս Նիսանյանը: Ինչպես գրում է Azbarez.com-ը, հավելվածը հիմնված է չորս բաղադրիչի վրա. Ծիծեռնակաբերդի հավերժական կրակի անիմացիոն պատկերը, 1915-23թթ. Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող պատմության բաժինը, որը կարելի է տարածել տարբեր սոցիալական ցանցերում: Հավելվածի միջոցով կարելի է ինքնուրույն նորություններ ավելացնել: Հավելվածն ունի նաև երաժշտական բաղադրիչ, որը ստեղծել է DJ Bei-Ru-ն դուդուկի օգտագործմամբ:
Հեղինակին աջակցություն է հարկավոր վճարելու համար ծրագրավորողներին և հավելվածն անվճար տարածելու համար: Նիսանյանի նախագիծը հաղթող է ճանաչվել նախագծերի ֆինանսավորման Kickstarter.com կայքում: Նիսանյանը նաև Apple iPhone-ի համար նախատեսված երեք հավելվածների հեղինակ է: Մանրամասները զետեղված են www.armenianmonument.com կայքում:

30-летний американцем армянского происхождения Алекс Нисанян создает специальное приложение для iPhone- «Армянский памятник», предназначенное для информирования общественности о Геноциде армян 1915 года. Как пишет Azbarez.com, приложение основано на 4 компонентах: анимационное изображение вечного огня в Цицернакаберде, раздел истории, рассказывающий о Геноциде армян с 1915 по 1923 годы, список стран, признавших Геноцид, а также страничка новостей, где будет обновляться информация, связанная с признанием Геноцида, которую можно распространять в различных соцсетях. С помощью приложения можно самостоятельно добавлять новости. Приложение включает музыкальную часть, созданную DJ Bei-Ru с использованием дудука.
Автору необходимо содействие, для того чтобы оплатить работу программистов и начать бесплатно распространять приложение. Проект Нисаняна недавно был признан победителем на сайте крупнейшей платформы по финансированию проектов Kickstarter.com. Как сообщает источник, Алекс Нисанян является автором трех приложений для Apple iPhone. Подробности о приложении размещены на сайте www.armenianmonument.com.