5 Փետրվար 2011 - 09:16 AMT
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի 2011թ. առաջին եռամսյակի դրամավարկային ծրագրի, 2011 թվականին ակնկալվում է շուրջ 4.1 – 5.7% տնտեսական աճ: Արդյունաբերության ճյուղում 2011 թվականին ակնկալվում է ավելացված արժեքի շուրջ 6 – 8% աճ, որին հիմնականում կնպաստեն համաշխարհային շուկաներում գունավոր մետաղների գների բարձր մակարդակի պահպանման պարագայում հանքարդյունաբերության և մետաղագործության կանխատեսվող աճը, համաշխարհային և ներքին տնտեսության շարունակական վերականգնման պարագայում:
Շինարարության ճյուղում չնայած կանխատեսվում է աճի տեմպերի որոշակի արագացում, այնուամենայնիվ, ճյուղի ավելացված արժեքի իրական աճը դեռևս մնում է համեմատաբար փոքր` 2 – 4%` հիմնականում պայմանավորված էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի ոլորտներում իրականացվող շինարարության ծավալների աճով:
Ծառայությունների ճյուղում ավելացված արժեքի իրական աճը կանխատեսվում է 3.5 – 5.5%-ի շրջանակներում` հիմնականում պայմանավորված մասնավոր և պետական ծախսումների ակնկալվող աճով:
Գյուղատնտեսության ճյուղում ավելացված արժեքի իրական աճը կանխատեսվում է 7 – 9%-ի շրջանակներում, որին նպաստելու է ինչպես բուսաբուծության, այնպես էլ անասնապահության ենթաճյուղերում ակնկալվող աճը:

5 Февраль 2011 - 09:16 AMT
Согласно программе денежно-кредитной политики Центрального банка Армении на первый квартал 2011 года, рост ВВП республики в 2011 году составит порядка 4,1-5,7%.
При этом в сфере промышленности ожидается рост добавленной стоимости на 6-8%, чему в основном будет способствовать прогнозируемый рост объемов горнодобывающей и металлургической промышленности при сохранении высокого уровня цен на цветные металлы на мировых рынках.
Кроме того, в сфере строительства прогнозируется некоторое ускорение, тем не менее, реальный рост добавленной стоимости сферы остается небольшим – 2 – 4%, что обусловлено увеличением объема строительных работ в сфере энергетики, сельского хозяйства, транспорта и связи.
В то же время в сфере услуг ожидается 3,5-5,5% рост, который будет обусловлен увеличением государственных и частных расходов.
При этом в 2011 году в сфере сельского хозяйства рост составит 7-9%, причем рост будет зафиксирован как в сфере животноводства, так и в сфере растениеводства.