Բացի դրանից, կմշակվեն և ՀՀ կառավարությանը կներկայացվեն ռադիոհաղորդակցության ոլորտում հարաբերությունների կարգավորման 6 լուծումների նախագծեր: Dial-up Arminco բաժանորդների քանակը կազմում է շուրջ 360 մարդ: Այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Arminco-ի տեխնիկական տնօրեն Գրիգոր Սաղյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում Dial-up օգտագործողների թիվը 16 անգամ նվազել է 2008-ի համեմատ, այնուամենայնիվ ընկերությունը մտադիր չէ դադարեցնել Dial-up կապի տրամադրումը: «Դեռ կան մարդիկ, որոնք իրենց նախասիրություններից ելնելով, օգտագործում են Dial-up, և քանի դեռ մենք ունենք Dial-up թեկուզ մեկ բաժանորդ, մենք կշարունակենք տրամադրել այդ ծառայությունները»,- ասել է նա:
Dial-up-ը ինտերնետի ցանցում ելք է մոդեմի և սովորական հեռախոսային լարի օգնությամբ: Ժամանակակից մոդեմային միացումների առավելագույն արագությունը տեսականորեն կազմում է 56 կբթ/վ, թեև պրակտիկայում արագությունը հազիվ հասնում է 40-45 կբթ/վ, իսկ հիմնականում գտնվում է 30 կբթ/վ մակարդակում:
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանը և հայտնի արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը ստորագրեցին համաձայնագիր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում «Մեկական համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխային» (OLPC: One Laptop Per Child) ծրագիրն իրականացնելու մասին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին հաղորդեցին Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունից (ՀԲԸՄ), ծրագրի նպատակն է Ղարաբաղի միջնակարգ դպրոցներն ապահովել լափթոփ համակարգիչներով և անլար ցանցի միջոցով` նաև ինտերնետով: Էդուարդո Էռնեկյանը դիմել է ՀԲԸՄ-ին` ծրագրի իրականացմանն աջակցելու խնդրանքով: Աշխարհի մեծագույն շահույթ չհետապնդող հայկական կազմակերպությունը` ՀԲԸՄ-ն, պարտավորվել է տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն ծրագրի հաջող ընթացքն ապահովելու նպատակով:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) ներկայացուցիչները, ՏՏ զարգացման աջակցության խորհրդի աշխատանքային խումբը և ՏՏ ձեռնարկությունների միությունը (UITE) կլոր սեղանի ընթացքում քննարկել են ՏՏ ոլորտում հարկադրումը և մաքսային տուրքերը: Այդ հարցերը ներկայացվելու են ՏՏ զարգացման աջակցության խորհրդի հաջորդ նիստում ՀՀ վարչապետի նախագահությամբ:
Հարկային և մաքսային հարցերն արծարծելու նպատակով, որոնք անհանգստացնում են Հայաստանի ՏՏ ընկերություններին, 2010-ի հոկտեմբեր-դեկտեմբերին EIF-ը և UITE-ն մի շարք քննարկումներ են անցկացրել հայկական ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, մշակվել են առաջարկներ օրենսդրական փոփոխությունների հետ կապված: Մասնավորապես, առաջարկվել է պարզեցնել մաքսային գործընթացները հայկական ՏՏ ընկերությունների համար:
Վիվա-Սել ՄՏՍ-ի բաժանորդային բազան 2010 թվականի ավարտին կազմել է 2,46 մլն սիմ-քարտ: Ինչպես հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը, 2009 թվականի համեմատ ընկերության բաժանորդների թիվն աճել է 18,7 տոկոսով: Բաժանորդների քանակը 2010թ. դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 9,5 տոկոս: Բաժանորդային բազայի աճի տեմպերով Հայաստանը հայտնվել է երրորդ տեղում ՄՏՍ-ի առկայության ԱՊՀ երկրների թվում (ՌԴ, Ուկրաինա, Ուզբեկստան, Թուրքմենստան, Բելառուս)՝ զիջելով Թուրքմենստանին ու Ուզբեկստանին: Մինչդեռ, 2010թ. դեկտեմբերին ՄՏՍ-ի համախմբված բաժանորդական բազան ավելացել է 1,72 մլն և 2010թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 103,35 մլն օգտվող: Orange-ը շարունակում է ընդլայնել ծածկույթը և ցանցի թողունակությունը` այսօր արդեն իր ձայնային և ինտերնետ ծառայությունները հասանելի դարձնելով Հայաստանի բնակչության 95%-ին, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ցանցի ընդլայնման վերջին աշխատանքների շնորհիվ Orange-ի ծառայությունները` ներառյալ շարժական ինտերնետը, արդեն հասանելի են բազմաթիվ փոքր բնակավայրերում, հատկապես Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Արագածոտնի, Սյունիքի մարզերում: Ցանցի ուժեղացման և ընդլայնման աշխատանքներ են կատարվել նաև Հայաստանի հյուսիսային և հարավային ավտոմայրուղիների վրա:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ ս.թ. գարնանային զորակոչի շրջանակում տեխնոլոգիական մասնագիտություններ ունեցող զորակոչիկներից բարձր տեխնոլոգիական զորամաս ստեղծելու մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին են հայտնել ԻՏՁՄ մամլո ծառայությունում:
Հատուկ պահանջարկ կունենան հետևյալ մասնագիտությունները՝ ցանցային մասնագետներ, բարձրորակ ծրագրավորողներ, բարդ ծրագրային համակարգեր ներդնողներ, ռոբոտաշինություն, պատկերների ճանաչման խնդիրներ
«ԱրմենՏելը» IP-հեռուստատեսության (IPTV) ծառայությունների թեստավորում է անցկացնում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հաղորդեց «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նրա խոսքով` նախագծում կատարված ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 1 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ծառայությունը շահագործման կհանձնվի, երբ նրա որակը համապատասխանի ընկերության կողմից առաջադրվող բարձր մակարդակին: IPTVգործարկմանը խոչընդոտում են հին հիմնական բաժանորդագծերը, ինչի պատճառով կարող է վատթարանալ հեռարձակումը:
Հայաստանում Apple ընկերության արտադրանքի պաշտոնական վերավաճառողը մտադիր է սկսել այդ ընկերության ապրանքների օնլայն վաճառք: Ինչպես հայտնել է iStore համակարգչային խանութ-սրահի տնօրեն Էռնեստ Մադոյանը, օնլայն խանութը կբացվի մի քանի շաբաթից՝ այս պահի դրությամբ համաձայնեցվում են բանկային և հարկային ոլորտի հետ կապված հարցերը: 2010 թվականի փետրվարին Հայաստանն առաջինը Անդրկովկասում հնարավորություն ստացավ օգտվել App Store-ի օնլայն խանութից, որտեղ ներկայացված են iPhone-ներ, iPod Touch-եր և iPad պլանշետային համակարգիչներ: Իսկ Orange Armenia-ի ինտերնետ-խանութի կայքը, որը բացվել է 2010թ. հոկտեմբերին, ամեն օր այցելում է շուրջ 1000 մարդ, ընդ որում այցելությունների մեծ մասը կատարվում է երեկոյան ժամերին՝ 22:00-23.00-ին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Orange Armenia-ի մամլո քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը, գնորդների հիմնական մասը մայրաքաղաքից է, իսկ պահանջարկ ունեն հիմնականում բջջային հեռախոսները: Գնումները ինտերնետ-խանությում կարելի է կատարել ARCA վճարային համակարգի միջոցով, իսկ Երևանի բանկիչները կարող են վճարել կանխիկ:
«Ռուսհամագործակցությունը» և ՀՀ ԳԱԱ-ն ինովացիաների ոլորոտում համագործակցության մասին համաձայնագիր կկնքեն: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին են հայտնել «Ռուսհամագործակցության» մամլո ծառայությունում, համապատասխան որոշումը կայացվել է Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցիչ Վիկտոր Կրիվոպուսկովի հանդիպմանը ՀՀ ԳԱԱ Երիտասարդ գիտնականների խորհրդի ներկայացուցիչների հետ՝ Գևորգ Վարդանյանի ղեկավարությամբ:
Հանդիպմանը կարևորվել է ՀՀ երիտասարդ գիտնականների մասնակցությունը ինովացիոն զարգացման ազգային համակարգի զարգացմանը, ինչպես նաև մինչև 2020թ. ԱՊՀ երկրների ինովացիոն համագործակցության միջազգային ծրագրի իրագործմանը: Քննարկվել են համագործակցութանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Ինովացիոն համագործակցության հայ-ռուսական կենտրոնի բազայի վրա: Առաջին հերթին նախատեսվում է կազմակերպել գիտաժողով,որտեղ կարծարծվեն գիտության առաջատար ոլորտներին առնչվող խնդիրներ:
«Կասպերսկու լաբորատորիայի» տվյալներով Հայաստանը 8-ն է վեբ-հարձակումներին ենթակա լինելու առումով: Ինչպես ասվում է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» վերլուծական հաշվետվության մեջ, «Կասպերսկու լաբորատորիայի» արտադրանքից օգտվողների 44 տոկոսը Հայաստանում բախվում է հակավիրուսային ծրագրի գործարկման հետ: Առաջին եռյակում են Իրաքը (61%), Օմանը (56%) և Ռուսաստանը (53%), որտեղ ցանցում հարձակման է ենթարկվում յուրաքանչյուր երկրորդ օգտվողը: Այդպիսով, Հայաստանը ևս 10 երկրների թվում (Օման, ՌԴ, Բելառուս, ԱՄՆ, Սուդան, Քուվեյթ, Ղազախստան, Անգոլա, Ուկրաինա, Չինաստան, Ադրբեջան, Հնդկաստան և այլն) մտնում է բարձր ռիսկի գոտու մեջ: Ըստ վերլուծաբանների, համեմատաբար անվտանգ երկրներն են Գերմանիան, Ճապոնիան, Լյուքսեմբուրգը, Ավստրիան ու Նորվեգիան: Նրանց ցուցանիշները տատանվում են 19-20,8 տոկոսի սահմանում: Ինչպես ասվում է զեկույցում, գրանցված վեբ-հարձակումների քանակը կախված է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» արտադրանքից օգտվողների քանակի հետ:

Помимо этого, будут разработаны и представлены в правительства РА проекты 6 решений по упорядочиванию отношений в сфере радиокоммуникаций. Число абонентов Arminco – пользователей Интернета по технологии Dial-up, составляет порядка 360 человек. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил технический директор Arminco Григор Сагиян. По его словам, по сравнению с 2008 годом число пользователей Dial-up компании сократилось в 16 раз, тем не менее, компания не намерена прекратить предоставление Dial-up связи.
Премьер-министр Республики Арцах Ара Арутюнян и аргентинский предприниматель Эдуардо Эрнекян подписали соглашение об осуществлении программы “Ноутбук каждому ребенку” (“One Laptop Per Child”) в НКР. Программа направлена на обеспечение портативными компьютерами школ Карабахa и их подключение к Интернету через беспроводные сети. Правительство НКР обязалось обеспечить телекоммуникационной сетью все села Арцаха. Эдуардо Эрнекян согласился также поддержать и ряд других программ развития в НКР, в том числе направленных на финансирование малых фермерских хозяйств, обеспечение доступности современной сельскохозяйственной техники, развитие биоэнергетических ресурсов и повышение объемов производства молока и мяса в республике. Программа “One Laptop Per Child” – является образовательной программой, разработанной в MIT (Массачусетский технологический институт) США.
Налогообложение и таможенные пошлины в сфере ИТ обсудили в ходе круглого стола представители Фонда “Инкубатор предприятий”(EIF), рабочая группа Совета содействия развитию ИТ и Союза предприятий ИТ (UITE). По итогам встречи некоторые поправки были внесены в проект предлагаемых изменений в закон. Также было принято решение включить эти вопросы в повестку дня следующего заседания cовета, которое будет проходить под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна. С целью поднять налоговые и таможенные вопросы, которые вызывают обеспокоенность у ИТ-компаний в Армении, в октябре-декабре 2010 года, EIF и UITE провели ряд обсуждений с представителями армянских ИТ-компаний, были разработаны предложения по законодательным изменениям. В частности, были предложены изменения по упрощению таможенных процедур для армянских ИТ-компаний. Также было рекомендовано внести изменения в Постановление № 753 Правительства Республики Армения (27 ноября, 1998 г.) по сокращению налоговых платежей для ИТ-компаний .
Абонентская база VivaCell-MTS на конец 2010 года составила 2,46 млн sim-карт . Как сообщает пресс-служба компании, в сравнении с 2009 годом число абонентов компании увеличилось на 18,7%. Рост абонентов в декабре 2010 по сравнению предыдущим месяцем составил 9,5%. По темпу роста абонентской базы Армения оказалась на третьем месте среди стран присутствия МТС в СНГ (Россия, Украина, Узбекистан, Туркменистан, Беларусь) уступая Туркмении и Узбекистану. Между тем, в декабре 2010 года консолидированная абонентская база МТС увеличилась на 1,72 млн. пользователей и по состоянию на 31 декабря 2010 года составила 103,35 миллионов пользователей. Между тем, оператор Orange Armenia продолжает расширять покрытие и пропускную скорость сети, в частности, в регионах Ширак, Лори, Тавуш, Арагацотн и Сюник. В результате проведенных работ по расширению сети, услуги Orange доступны 95% населения Армении. Работы по расширению и усилению сети проводились также на северных и южных автотрассах Армении.
В вооруженных силах Армении может появиться воинская часть, которая будет укомплектована ИТ-специалистами. Такой предварительной договоренности достиг Союз предприятий ИТ (UITE) с Министерством обороны Армении. В состав части войдут системные администраторы, программисты, робототехники и др. Для набора в ИТ-часть в ходе весеннего призыва будет проведен соответствующий конкурс.
Компания «АрменТел» проводит тестирование услуги IP-телевидения (IPTV) . Об этом в беседе с журналистами сообщил генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко. По его словам, объем инвестиций в проект составляет порядка $1 млн, а услуга будет запущена в эксплуатацию, как только ее качество будет соответствовать предъявляемому компанией высокому уровню. Запуску IPTV препятствуют старые конечные абонентские линии, из-за чего может ухудшиться трансляция.
Авторизированный реселлер компании Apple в Армении готовится начать online-продажи продуктов этой компании. Как сообщил директор магазинa-салонa компьютерной техники iStore Эрнест Мардоян, online-магазин откроется в течение пары недель: на данный момент согласовываются вопросы, связанные с банковской и налоговой сферами. В феврале 2010 года Армения первой среди стран Закавказья получила возможность пользоваться on-line магазином App Store, где представлены приложения для мобильных телефонов iPhone, плееров iPod Touch и планшетного компьютера iPad .
А сайт Интернет-магазина оператора Orange Armenia, который открылся в октябре 2010 года, ежедневно посещают до 1000 человек, причем наибольшее количество посещений приходится на вечерние часы (22:00-23:00).Как сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Orange Armenia Лилит Мартиросян, основная часть покупателей, приходится на столицу, а спросом в основном пользуются мобильные телефоны. Покупки в Интернет-магазине можно совершать картами платежной системы ARCA, а жители Еревана смогут оплатить покупку наличными.
Соглашение о сотрудничестве в сфере инноваций будет подписано между представительством Россотрудничества в Армении и Национальной академией наук РА. Соответствующее решение было принято в ходе встречи руководителя представительства Россотрудничества, советника Посольства России в Армении Виктора Кривопускова с представителями Совета молодых ученых . ВОбсуждались вопросы взаимодействия по подготовке и реализации совместных инновационных программ и проектов, в том числе на базе Российско-Армянского центра инновационного сотрудничества (РАЦИС).
По данным “Лаборатории Касперского”, Армения находится на 8 месте по подверженности веб-атакам. Как говорится в годовом аналитическом отчете «Лаборатории Касперского» о развитии угроз в 2010 году, порядка 44% уникальных пользователей от всех уникальных пользователей продуктов компании в Армении сталкивались со срабатыванием антивирусной программы. Тем временем, в первую тройку вошли Ирак (61%), Оман (56%) и Россия (53%). Таким образом, Армения вместе с еще 10 странами входит в группу повышенного риска. По мнению аналитиков «Лаборатории Касперского», в список относительно безопасных стран мира вошли Германия, Япония, Люксембург, Австрия и Норвегия.