7 Փետրվար 2011 - 09:16 AMT
Ամերիկյան սոցիալական Twitter և Facebook սոցիալական ցանցերը, ամենայն հավանականությամբ, ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված են ԱՄՆ քաղաքականության մեջ, կարծում է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով հայ փորձագետ, բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշել է, որ հաշվի առնելով այն, որ այդ ընկերություններն ամերիկյան են, իսկ դրանց կենտրոնական սերվերները գտնվում են ԱՄՆ-ում, նրանք ցանկացած պարագայում պարտավոր են ենթարկվել ամերիկյան օրենսդրությանը և գործել ի նպաստ ԱՄՆ շահերի:
Նրա խոսքերով, ԱՄՆ իշխանությունների հետ երկու կայքերի համակարգված քաղաքականության մասին վկայում են Եգիպտոսում տեղի ունեցած դեպքերը, որտեղ Օբամայի վարչակազմի կողմից Հոսնի Մուբարաքի վրա ճնշում գործադրելու հետ մեկտեղ Twitter-ը և Facebook-ը ամեն ինչ արել են ցուցարարներին աջակցելու համար: Նա հիշեցրել է, որ այդ ցանցերն օգնել են ընդդիմադիրներին շրջանցել Եգիպտոսի իշխանությունների կողմից ինտերնետի արգելափակումը:
Քոչարյանը նշել է, որ այսպես կոչված «թվիթերային հեղափոխությունների» տեխնոլոգիաների փորձարկումը սկսվել է 2009թ. Մոլդովայում, շարունակվել է Իրանում իշխանության և ընդդիմության բախումների ժամանակ, իսկ հիմա այդ տեխնոլոգիաները հաջողությամբ տեղափոխվել են Թունիս և Եգիպտոս:
Փորձագետը նաև հավելել է, որ Եգիպտոսի օրինակը, որը նույնիսկ ինտերնետի լիովին բացակայության դեպքում չի կարողացել դիմակայել «թվիթերային հեղափոխությանը», ցույց է տվել, որ դրանց պետք է նախօրոք դիմակայել սոցիալական ցանցերում դիտարկման և իրավիճակի վերահսկման օգնությամբ:

7 Февраль 2011 - 09:16 AMT
Тигран Кочарян: Twitter и Facebook, скорее всего, задействованы в политике США и Египет тому подтверждение
Американские социальные сети Twitter и Facebook, скорее всего, напрямую или косвенно задействованы в политике США, считает армянский эксперт по информационной безопасности, блогер Тигран Кочарян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он отметил, что с учетом того, что эти компании являются американскими, а их центральные серверы находятся в США, они в любом случае обязаны подчиняться американскому законодательству и действовать в интересах США.
По его словам, о скоординированной с властями США политике этих сайтов свидетельствуют недавние события в Египте, где одновременно с нажимом администрации Обамы на президента Хосни Мубарака с целью заставить его выполнить требования оппозиции, Twitter и Facebook сделали все для поддержки митингующих против власти. Он напомнил, что эти соцсети помогли оппозиционерам обойти введенную властями Египта полную блокировку доступа в Интернет.
Кочарян отметил, что обкатка технологий так называемых “твиттеровых революций” началась в 2009 в Молдавии, продолжилась во время столкновений иранской оппозиции с властями после президентских выборов, а теперь эти технологии были с успехом применены в Тунисе и в Египте.
Эксперт также добавил, что пример Египта, который даже с помощью полного отключения интернета не смог противостоять “твиттеровой революции”, показал, что им нужно противостоять заранее, с помощью мониторинга и контроля ситуации в соцсетях.