7 Փետրվար 2011 - 12:37 AMT
Գյումրիում տեխնոպարկի ստեղծմանը 2011թ. նախատեսվում է հատկացնել 200 մլն դրամ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է տեխնոպարկի տնօրեն Գուրգեն Պարոնյանը: Այդ գումարն ուղղվելու է նոր լաբորատորիաների բացմանը, եղածների գործարկմանը, ինչպես նաև 4 ընկերությունների բացմանը, որոնք կընտրվեն մրցութային հիմքով: Տեխնոպարկը նաև ակտիվորեն կզբաղվի պրոֆեսիոնալ կադրերի նախապատրաստմամբ Գյումրիի երիտասարդության շրջանում:
Ըստ Գուրգեն Պարոնյանի, նախորդ տարվա հատկացված միջոցներով (200 մլն դրամ) սարքավորումներ ձեռք կբերվեն ԱՄՆ-ից մեխանիկայի, էլեկտրոնիկայի և հեռահաղորդակցությունների լաբորատորիաների համար՝ 130 մլն դրամ ընդհանուր գումարով: Այդ պահի դրությամբ, 14 լաբորատորիաներ ժամանակավորապես գտնվում են Գյումրիի Անանիա Շիրակացու անվան համալսարանի տարածքում: Մինչդեռ, Գյումրիի տեխնոպարկի շենքի վերակառուցման մրցույթը կհայտարարվի ապրիլին: Շենքի նախագիծը անհրաժեշտ փորձաքննություն է անցել, կատարվում են անհրաժեշտ շտկումներ: Բացի այդ, 2010թ. պետբյուջեի հատկացված միջոցներից բացվել է սեյսմիկ սարքերի արտադրության 2 ընկերություն: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեխնոպարկում տեղական ու արտերկրի ընկերությունների բաժանմունքների բացման վերաբերյալ:
Գյումրիում տեխնոպարկի ստեղծման ծրագիրը հաստատվել է ՀՀ կառավարության կողմից 2006 թվականին, իսկ 2009թ. հավանություն է ստացել տեխնոպարկի պետական աջակցության ծրագիրը:

На содействие технопарку в Гюмри в 2011 году планируется выделить 200 млн драмов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор технопарка Гурген Паронян. Эта сумма будет направлена на открытие новых лабораторий, задействoвание существующих, а также на основание 4 компаний, которые будут отобраны на конкурсной основе. Также технопарк активно займется подготовкой профессиональных кадров среди молодежи Гюмри.
По словам Гургена Пароняна, на средства, выделенные в прошлом году (200 млн драмов), было приобретено оборудование из США для лабораторий по механике, электронике и телекоммуникациям на общую сумму 130 млн драмов. На данный момент 14 лабораторий временно расположены на территории Университета им. Анания Ширакаци в Гюмри. Между тем, тендер по реконструкции здания технопарка в Гюмри будет объявлен в апреле. Проект здания прошел необходимую экспертизу, в него вносятся необходимые поправки. Кроме этого, из средств, выделенных из госбюджета в 2010 году, были открыты 2 компании по производству сейсмодатчиков. Была достигнута договоренность об открытии филиалов местных и зарубежных компаний в технопарке.
Программа создания технопарка в Гюмри была утверждена правительством Армении в 2006 году, а в 2009 году была одобрена программа государственного содействия деятельности технопарка.