8 Փետրվար 2011 - 10:47 AMT
Բլոգեր Սեդրակ Մկրտչյանը վստահ է, որ Թունիսում և Եգիպտոսում կիրառություն գտած «թվիթերային հեղափոխություններն» աստիճանաբար տեղափոխվում են Մերձավոր Արևելք և վաղ թե ուշ կօգտագործվեն նաև Հայաստանում: «Նույնն են սոցիալական ցանցերը, նույնն են մեթոդները, նույնն են նույնիսկ կարգախոսները»,-ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում: Մկրտչյանը ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հասարակությունում, նույնիսկ ամենազարգացած, ընդվզում կա և անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքի դեպքում դա կարելի է օգտագործել նախապես մշակված սխեմայով: Ըստ նրա, իրադարձություններն Եգիպտոսում ցույց տվեցին, որ դա արդեն մինչև վերջին մանրուքները հղկված սխեմա է, որի օգնությամբ կարելի է հեղափոխություններ անել, իշխանափոխություն կատարել:
Բլոգերը նշել է, որ սոցցանցերը հնարավորություն են տալիս մարդկանց ոչ միայն տեղեկություններ ստանալ, ինչպես նախկինում, մինչ ինտերնետի բուռն զարգացումը, այլ նաև տարածել այն, որի շնորհիվ մարդիկ իրենք են վերածվում յուրօրինակ մինի-ԶԼՄ-ների: Նա նշել է, որ սոցցանցերի միջոցով կարելի է տարածել ինչպես տեղեկատվություն, այնպես էլ ապատեղեկատվություն: Իսկ արյդոք նորությունը համապատասխանում էր իրականությանը թե ոչ հետագայում արդեն ոչ ոքի չի հետաքրքրում, կարևորը, որ այն հասնի ունկընդրին ճիշտ ժամանակին:
Մկրտչյանը չի համաձայնվել այն կարծիքի հետ, թե սոցցանցերն ԱՄՆ-ում հատուկ ստեղծվել են այլ երկրներում սադրիչ գործունեություն ծավալելու համար, թեև նշել է, որ, անշուշտ, Twitter-ն ու Facebook-ը օգտագործվում են ԱՄՆ արդյունավետ արտաքին քաղաքականություն իրականացնելու համար:
Մեկնաբանելով եգիպտական իշխանությունների անհաջողությունը այդ սխեմաների դեմ պայքարում, նույնիսկ ինտերնետի անջատումը, բլոգերը հայտարարել է, որ իշխանությունները պետք է պատրաստ լինեն իրադարձությունների նման զարգացմանը և պետք է ազդեն սոցցանցերում տիրող իրավիճակի վրա՝ տարածելով անհրաժեշտ տեղեկատվություն, որպեսզի իրենց ձայնը ավելի լսելի ու համոզիչ լինի, քան ամբոխի տեղեկությունները:

8 Февраль 2011 - 10:47 AMT
Армянский блогер Седрак Мкртчян практически уверен, что те же самые схемы “Твиттерных революций”, которые были использованы в Тунисе и Египте, и постепенно переходят сейчас на Ближний Восток, будут рано или поздно использованы и в Армении. “Те же самые социальные сети, те же самые методы, те же самые слоганы”,- отметил он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Мкртчян подчеркнул, что в каждом обществе есть протест, даже в самых развитых, казалось бы, странах, и при необходимой подготовительной работе его можно использовать по заранее наработанной схеме. По его словам, события в Египте показали, что это уже отшлифованная до мелких деталей схема, с помощью которой можно вершить революции, менять одних правителей на других.
Блогер отметил, что социальные сети дают возможность людям не только получать информацию, как это было в прошлом до бурного развития интернета, но и самим распространять ее, благодаря чему люди сами становятся как бы мини-СМИ. При этом он заметил, что с помощью соцсетей можно распространять как информацию, так и дезинформацию. А была ли новость правдивой или нет, в дальнейшем никого уже не интересует, главное, что она дошла до своего слушателя в нужное время.
Мкртчян не согласен с бытующим мнением, что соцсети были специально созданы в США для осуществления подрывной деятельности в других странах, хотя и отметил, что Twitter и Facebook определено задействованы в проведении эффективной внешней политики США.
Комментируя неудачу египетских властей в борьбе с этими схемами, даже с помощью полного отключения интернета, блогер заявил, что власти должны быть готовы к подобным развитиям событий и должны сами воздействовать на ситуацию в соцсетях, распространяя нужную им информацию, чтобы их информация была слышнее и убедительнее, чем информация толпы.