8 Փետրվար 2011 - 11:47 AMT
2011թ. փետրվարի 8-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 7.75 տոկոս: 2011թ. հունվարին արձանագրվել է 2.8 տոկոս գնաճ, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 10.6 տոկոս` պարենային ապրանքների գների աճի բավականին բարձր` 8.8 տոկոսային կետ նպաստմամբ:
Խորհուրդը միակարծիք է, որ գնաճային միջավայրը շարունակելու է ընդլայնվել` կապված պարենային և հումքային ապրանքների միջազգային շուկաներում հիմնարարներից բխող կանխատեսվող լարվածության պահպանման և գյուղատնտեսական ապրանքների առաջարկի կրճատման հետևանքով դեռևս պահպանվող բարձր գների հետ:
Խորհուրդը գտնում է, որ չնայած ներկայումս ներքին պահանջարկի վերականգնումը գնաճային ճնշումներ չի ձևավորում, սակայն տնտեսության զարգացման կանխատեսվող միտումները, նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված բարձր գնաճի երկրորդային ազդեցությունների ուժգնացումն ու գնաճային սպասումների ավելացումը գնաճային նոր ռիսկեր են առաջացնում:
Այս իրավիճակում կանխատեսվող 12-ամսյա ժամանակային հորիզոնում գնաճի կանխատեսված և նպատակային ցուցանիշների միջև շեղման վերացման համար առաջնային անհրաժեշտություն է դրամավարկային պայմանների կոշտացումը և դրա զուգակցումը պարտադիր պահուստավորման մեխանիզմի վերջին փոփոխությունների հետ:
Խորհուրդը կարևորում է գնաճի կանխատեսվող զարգացումներին համահունչ դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացումը: Վերջինս պետական այլ կառույցների հետ մեկտեղ հակագնաճային միջոցառումների իրականացման ներքո նախադրյալներ կստեղծի գնաճը 2011թ. երկրորդ կեսից նպատակային միջակայք վերադարձնելու համար, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:

Совет Центрального банка Армении на заседании 8 февраля поднял ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта, установив ее на уровне 7,75%, сообщает пресс-служба ЦБ.
В сообщении отмечается, что в январе 2011 года была зарегистрирована инфляция в 2,8%, в результате чего показатель 12-месячной инфляции составил 10,6%, при способствовании инфляции на продовольственном рынке на 8,8 п.п.
Совет придерживается единого мнения, что инфляционная среда продолжит расширяться в связи с сохраняющимся напряжением на мировых сырьевых и продовольственных рынках и вследствие сокращения предложения сельскохозяйственной продукции на внутреннем рынке.
Совет находит, что, несмотря на то, что восстановление внутреннего спроса не формирует инфляционные давления, но тенденции в экономике страны и вторичное влияние зафиксированной в 2010 году высокой инфляции создают новые инфляционные риски.
«В данной ситуации для устранения отклонений 12-месячной инфляции от целевого показателя первой необходимой мерой является ужесточение денежно-кредитных условий и их сопоставление с последними изменениями в механизмах резервирования», – говорится в сообщении.