9 Փետրվար 2011 - 05:30 AMT
Հայաստանն առայժմ պատրաստ չէ էներգախնայող լամպերի անցնել, թեև դա կարող է երկրում խթանել էներգաարդյունավետությունը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Միջազգային ֆինանսական ընկերակցության (IFC)` Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը: Նրա խոսքով` ներկա պահին իմաստ չունի երկրին պարտադրել նման լամպերի անցնել, քանի որ դրա համար բավական թանկ տեխնոլոգիաներ են անհրաժեշտ:
Նշենք, որ Ռուսաստանում 2011 թվականից դադարեցվել է 100 վատտ և ավելի հզորությամբ շիկացող լամպերի արտադրությունն ու վաճառքը, 2013 թվականից կարգելվի 75 վատտ և ավելի հզորությամբ լամպերի արտադրությունը, իսկ 2014-ից` 25 վատտ: Եվրամիությունում 2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել 100 վատտից ավել հզորությամբ լամպերի վաճառքը, իսկ 2014 թվականից դրանք բոլորովին կարգելվեն:
Ընդ որում` ընթացիկ տարվա սկզբին Եվրամիությունը սկսել է դիտարկել շիկացող լամպերի արտադրության և ներկրման վրա դրված արգելքը չեղյալ հայտարարելու նախագիծը: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին տեղեկատվություն տարածվեց էներգախնայող լամպերում առկա սնդիկից մարդու առողջությանը հնարավոր վնասի մասին: Անցկացված հետազոտության համաձայն, եթե լամպը կոտրվի փակ տարածության մեջ, սնդիկի համակենտրոնացումը կգերազանցի նորման 20 անգամ:
Բացի դրանից, «Գրանդ Հոլդինգ» ընկերությունների խմբի մամլո ծառայությունից հրաժարվեցին որևէ տեղեկություն տրամադրել «Գրանդ սան» ՍՊԸ-ում լամպերի արտադրության մասին:

9 Февраль 2011 - 05:30 AMT
Армения пока не готова к переходу на энергосберегающие лампы, хотя это может стимулировать энергоэффективность в стране, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net руководитель программы финансирования стабильной энергетики Армении Международной финансовой корпорации (IFC) Тигран Парванян. По его словам, на данный момент не имеет смысла обязывать страну переходить на подобные лампы, так как для этого необходимы достаточно дорогие технологии.
Отметим, что в России с 2011 года прекращены производство и продажа ламп накаливания мощностью 100 ватт и более, а с 2013 года будет прекращено производство ламп мощностью 75 ватт и более, а с 2014 – мощностью 25 ватт. В Евросоюзе c 1 сентября 2009 года вступил в силу запрет на продажу ламп мощностью более 80 ватт, а с 2014 года они будут запрещены полностью.
При этом в начале текущего года Евросоюз начал рассматривать проект отмены введенного запрета на производство и импорт ламп накаливания. В начале декабря прошлого года была распространена информация о вреде здоровью, который может нанести ртуть в энергосберегающих лампочках. Согласно проведенным исследованиям, когда лампочка разбивается в помещении, норма концентрации ртути превышается в 20 раз.
Кроме того, в пресс-службе группы компаний «Гранд холдинг» отказались предоставить какую-либо информацию о производстве ламп на ООО «Гранд сан».