ԱԺ պատգամավորները փետրվարի 10-ին 80 «կողմ», 0 «դեմ» և 8 «ձեռնպահ» ձայներով վավերացրել են Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ «Երևանյան մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի վերակառուցման առաջին փուլի մասին համաձայնագիրը:
Համաձայնագրի վավերացման մասին հարցի քննարկման ժամանակ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասել է, որ համաձայնագրին համապատասխան, որը ստորագրվել է 2010-ի օգոստոսի 10-ին, Եվրոպական ներդրումային բանկը 5 մլն եվրո է հատկացնելու երևանյան մետրոյի արդիականացմանը: Նրա խոսքերով, ծրագրի առաջին փուլը նախատեսվում է ավարտել 2012թ. վերջում: Միջոցները կուղղվեն Երևանի մետրոպոլիտենի շարժակազմի վերանորոգմանը, երկաթուղային գծերի վերականգնմանը, էլեկտրական համակարգի տարրերի վերականգնմանը: Կփոխարինվեն նաև տեխնիկական գնացքներն ու պոմպակայանները:
Դրա հետ կապված` Արամյանը հիշեցրել է, որ Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից հատկացված 5 մլն դոլարը ծրագրի առաջին փուլի ֆինանսավորման մասն է: Եվս 5-ական մլն եվրո տրամադրելու են ՎԶԵԲ-ը և ԵՄ գործընկերության ներդրումային հիմնադրամը:

Депутаты Национального Собрания Армении 10 февраля 80-ю голосов «за», 0 – «против» и 8 – «воздержавшихся» ратифицировал соглашения с Европейским инвестиционным банком о первом этапе программы реконструкции ЗАО «Ереванский метрополитен».
На рассмотрении вопроса о ратификации соглашения замминистра финансов Армении Вардан Арамян сказал, что в соответствии с соглашением, которое было подписано 10 августа 2010 года, на реализацию программы реконструкции Ереванского метрополитена будет выделено 5 млн. евро. По его словам, в рамках первого этапа программы будут осуществлены работы по повышению безопасности эксплуатации метрополитена. Первый этап программы планируется завершить в конце 2012 года.
В связи с этим Вардан Арамян напомнил, что выделяемые Европейским инвестиционным банком 5 млн. евро являются частью финансирования для первого этапа программы. Еще по 5 млн. евро выделят на программу восстановления метрополитена ЕБРР и Инвестиционный фонд соседства ЕС.