11 Փետրվար 2011 - 05:14 AMT
Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը (ՄԷԳ) կանխատեսում է, որ այս տարվա ընթացքում նավթի համաշխարհային պահանջարկը ռեկորդային մակարդակի կհասնի: ՄԷԳ ամենամսյա հրապարակված զեկույցի համաձայն, սև ոսկու գլոբալ սպառումը 2011թ. վերջին պատմության մեջ առաջին անգամ կգերազանցի 90 մլն բարր./օր ցուցանիշը, հաղորդում է Reuters-ը:
ՄԷԳ-ը 2010-2011թթ. նավթի համաշխարհային սպառման աճի գնահատականը միջին հաշվով բարձրացրել է 120 հազ. բարր./օրով (նախորդ ամսվա կանխատեսման համեմատ):
Գործակալության հայտարարությունները հնչեցին նավթի բավական բարձր գների ֆոնին, որոնք տարվա սկզբին հասան 100 հազ. բարր./օրի: Համաշխարհային տնտեսության աստիճանական վերականգնումը, Ասիայում աճող պահանջարկն ու իրադրության սրումը Մերձավոր Արևելքում, ինչը սպառնում է փակել Սուեզի ջրանցքը, նավթին թույլ չեն տալիս էժանանալ: 2010 և 2011 թվականներին նավթի սպառման ցուցանիշը բարձրացվել է ՄԷԳ փորձագետների կողմից` կապված Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) մեջ չմտնող ասիական երկրների կողմից սև ոսկու` չնախատեսված մեծ ծավալի սպառման և Հյուսիսային Ամերիկայի երկրների տնտեսական զարգացման հեռանկարների բարելավման հետ:

Международное энергетическое агентство (МЭА) прогнозирует, что в течение этого года мировой спрос на нефть достигнет рекордного уровня. Согласно опубликованному ежемесячному докладу МЭА, глобальное потребление черного золота к концу 2011г. впервые в истории превысит 90 млн барр./день, передает Reuters.
МЭА повысило свою оценку роста мирового потребления нефти в 2010-2011гг. в среднем на 120 тыс. барр./день (по сравнению с прогнозом месячной давности).
Заявления агентства прозвучали на фоне довольно высоких цен на нефть, восстановившихся в начале года выше уровня 100 долл./барр. Постепенное восстановление мировой экономики, растущий в Азии спрос и обострение ситуации на Ближнем Востоке, грозящее перекрытием Суэцкого канала, не дают нефти подешеветь.
Показатель потребления нефти в 2010г. и в 2011г. был повышен экспертами МЭА в связи с более высоким, чем прогнозировалось, потреблением черного золота со стороны азиатских стран, не входящих в Организацию экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), и улучшением перспектив относительно экономического развития стран Северной Америки.