Ռուսական սոցիալական «ՎԿոնտակտե» ցանցը հայտարարել է բոլոր ցանկացողների համար գրանցումը փակելու մասին: Հիմա օգտագործողները կարող են այդ ցանցում գրանցվել միայն հրավերով: Ինչպես գրում է իր բլոգում «ՎԿոնտակտե»-ի ստեղծող Պավել Դուրովը, այն դարձել է Ռուսաստանի ամենաշատ այցելություն ունեցող կայքը, որտեղ ամեն օր մտնում է ավելի քան 23 մլն մարդ: «Օգտագործողների առավել մեծ քանակությունն արդեն ստացել է նոր մասնակիցներ հրավիրելու իրավունք, մյուսները ժամանակի ընթացքում ստանալու են սահմանափակ քանակությամբ հրավերներ»,- նշել է նա:
Ռուսական ԶԼՄ-ներում դիտարկվում է այն վարկածը, որ նման քաղաքականություն առաջացել է գոյություն չունեցող մարդկանց էջերի մեծ քանակության պատճառով, որոնք օգտագործվում են գովազդային նպատակներով: Բացի դրանից, 2011-ի մարտի 31-ից «ՎԿոնտակտե»-ն արգելք է մտցնում ցանցում ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտի գովազդի տարածման վրա: Ընկերության տեղեկությունների համաձայն, այդ որոշումը պայմանավորված է սոցիալական պատասխանատվությամբ, քանի որ «ՎԿոնտակտե»-ում գրանցված է Ռուսաստանի քաղաքացիների շուրջ 43 տոկոսը: Հայաստանում «ՎԿոնտակտե»-ում գրանցված է շուրջ 235 հազար մարդ:

11 Февраль 2011 - 08:52 AMT
Российская социальная сеть "ВКонтакте" объявила о закрытии регистрации для всех желающих. Теперь пользователи могут зарегистрировать страничку в этой сети только по приглашению. Как пишет в своем блоге создатель "ВКонтакте" Павел Дуров, “ВКонтакте” стал самым посещаемым сайтом России, на который ежедневно заходит более 23 миллионов человек. "Небольшое количество пользователей уже получили право приглашать новых участников; другие получат ограниченное количество приглашений с течением времени", – отметил он.
В российских СМИ рассматривается версия, что такая политика по отношению к пользователям была вызвана большим количеством аккаунтов несуществующих людей, которые используются в рекламных целях. Кроме этого, с 31 марта 2011 г “ВКонтакте” вводит запрет на распространение в сети рекламы алкогольных напитков и табака. По сообщению компании, данное решение вызвано социальной ответственностью, поскольку пользователями «В Контакте” является около 43% граждан России. В Армении в сети «ВКонтакте» зарегистрировано около 235 тыс. человек.