«Չխախտելով Հայաստանում գործող հարկային ու մաքսային կարգը՝ մենք մտադիր ենք 2-3 ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել երկրում: Կառավարությունն արդեն իսկ հավանություն է տվել համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը քննարկման է ներկայացվել խորհրդարանում»,-լրագրողներին է ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ անդրադառնալով նախարարության 2011թ. ծրագրերին:
Ըստ նախարարի, առաջին գոտին, հավանաբար, կստեղծվի «Մարս» գործարանի տարածքում, երկրորդը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի: «Անմիջական աշխատանքները մենք կկարողանանք սկսել ամռանը կամ աշնանը»,-հավելել է նա: Եվս երկու գոտիների ստեղծումը միջնաժամկետ ծրագրի խնդիր է: ՏՏ ոլորտի ազատ գոտի կարող է ստեղծվել Հրազդանի կիրճում, և, անշուշտ, Գյումրիի տեխնոպարկի տարածքում:
Բացի այդ, ըստ Դավթյանի, ներդրումները մասնավոր են լինելու: «Սա այն դեպքն է, երբ պետությունը բարենպաստ դաշտ է ձևավորում ենթակառուցվածքների ու մոտեցումների առումով, հարկային ռեժիմի առումով, իսկ կոնկրետ ներդրումները կանեն մասնավոր ընկերությունները»,-ասել է նա:
Նախարարն ընդգծել է, որ այդ նախաձեռնության էությունը լրացուցիչ աշխատատեղերի ստեղծման մեջ է ու առավել որակյալ, արտահանման ենթակա արտադրանքի ստեղծման մեջ, որին հետագայում պետք է գա նաև երկրի տնտեսությունը:

«Не нарушая действующую налоговую и таможенную систему в Армении, мы планируем создать 2-3 свободные экономические зоны в стране. Правительство уже одобрило соответствующую законодательную инициативу, которая представлена на обсуждение в парламенте», – сообщил журналистам министр экономики Армении Тигран Давтян, говоря о планах министерства на 2011 год.
По словам министра, первая СЭЗ, по всей вероятности, будет создана на территории завода «Марс», вторая – на территории международного аэропорта «Звартноц». «Реальные работы по созданию этих зон мы сможем начать летом или осенью текущего года», добавил он. Создание еще двух СЭЗ является задачей среднесрочного плана. Свободная зона в сфере информационных технологий может быть создана в Разданском ущелье и, конечно, на территории технопарка в Гюмри.
Кроме того, по словам Давтяна, инвестиции в СЭЗ будут частными. «Этот тот случай, когда государство формирует благоприятное поле, как с точки зрения инфраструктур и подходов, так и с точки зрения налоговых режимов, а конкретные инвестиции будут осуществлять частные компании», – сказал он.
Министр подчеркнул, что суть этой инициативы заключается в создании дополнительных рабочих мест и в производстве более качественной экспортной продукции, к чему впоследствии должна быть приведена вся экономика страны.