ICANN կազմակերպությունը, որը վերահսկում է դոմենային անունների բաշխումը, հաղորդել է Վրաստանին ոչ լատինական գրությամբ` «.გე» ազգային դոմեն (IDN) տրամադրելու իր որոշման մասին: Ինչպես հաղորդում է ուկրաինական The Domain Times հրատարակությունը, այն ստանալու հարցումը ICANN սահմանած չափանիշներին և մատուցման կանոններին համապատասխանության համար ստուգվել է հատուկ հանձնաժողովի կողմից: Ոչ լատինական նշաններով գրվող ազգային դոմենների հաստատման ընթացակարգն ընդունվել էր 2009 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Սեուլում ICANN ընկերակցության տնօրենների խորհրդի հանդիպման ժամանակ:
Բացի դրանից, ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր «Ինտերնետ Հասարակություն» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, ազգային դոմենների ստեղծումը բխում է ոչ թե տեխնիկական անհրաժեշտությունից, այլ քաղաքական հարց է: «Հայկական դոմենների գործարկումը տեսականորեն հնարավոր է, սակայն դա երկար ընթացակարգ է: Մեր հարցումները, որոնք մենք երկու անգամ անցկացրել ենք հայ օգտվողների շրջանում, վկայում են այն մասին, որ առայժմ հայկական դոմենների անհրաժեշտության չկա»,- ասել է Իգոր Մկրտումյանը:
2010թ. ապրիլին ICANN-ը թույլ տվեց վերին մակարդակի կիրիլլյան «.рф» դոմենի գործարկումը: Այսօրվա դրությամբ ազգային դոմենների գնահատման ընթացակարգը հաջողությամբ անցել են 23 երկրներ, որոնցից 17-ն արդեն IDN դոմեն են ստացել: Ընդհանուր առմամբ ներկայացված է եղել 16 լեզու և 16 տարբեր գրանիշ, ընդ որում` դոմենի ամենատարածված լեզուն արաբերենն է:

12 Февраль 2011 - 10:46 AMT
Организация ICANN, контролирующая распределение доменных имен, сообщила о своём решении выделить Грузии национальный домен (IDN) верхнего уровня с нелатинским написанием – “.გე”. Как сообщает украинское издание The Domain Times, запрос на его получение был проверен специальной комиссией на соответствие критериям и правилам подачи, установленных ICANN. Процедура утверждения национальных доменов, написание которых проводится нелатинскими символами, была принята 30 октября 2009 года на встрече совета директоров корпорации ICANN в Сеуле.
Между тем, как ранее сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель НПО "Интернет Общество" Игорь Мкртумян, создание национальных доменов вызван не технической необходимостью, а является политическим вопросом. «Запуск aрмянских доменoв теоретически возможен, однако это длительная процедура. Наши опросы, которые мы проводили среди армянских пользователей дважды, свидетельствуют о том, что необходимости в армянских доменах пока нет», – сказал Игорь Мкртумян.
В апреле 2010 ICANN разрешила делегирование кириллического домена верхнего уровня «.рф». На сегодняшний день процедуру оценки национальных доменов успешно прошли 23 страны,17 из них уже получили домен IDN. Всего было представлено 16 языков и 16 отличных шрифтов, причем самым популярным языком для домена является арабский.