Պետք է նշել է, որ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) դեռ չի ներկայացրել ինչ-որ հայտ գազի սակագների բարձրացման վերաբերյալ, որի հետ կապված, 2011-ի ապրիլի 1-ից փոփոխություններ դեռ չեն լինելու: Այդ մասին փետրվարի 10-ին ՀՀ ԱԺ-ում հաղորդել է ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: Այդ փաստը հանձնաժողովը հիմնավորել է նրանով, որ ՀԾԿՀ կանոնակարգի և ՀՀ «Էներգետիկայի մասին» օրենքի համաձայն նոր սակագները կարող են փոխվել միայն հանձնաժողովի հաստատումից մեկ ամիս անց: Այսպիսով, նրա խոսքերով, 2011-ի ապրիլի 1-ից ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կազմելու է հազար խմ-ի համար 180 դոլար: Հարցականի տակ է դրվում «Գազպրոմի» հայտարարությունը 2010-ի սեպտեմբերի սկզբին Բելառուսի, Մոլդովայի և Հայաստանի հետ շուկայական գնագոյացմանն անցում կատարելու և 2011-ին այդ տարածաշրջանում գազի գնի ակնկալվող աճի մասին: ՀՀ կառավարությունը շարունակում է բանակցել ռուսական կողմի հետ հանրապետության համար գազի սակագները որոշելու համար: Նախօրեին կառավարական ժամի ընթացքում Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարել է, որ բանակցությունների արդյունքի մասին հայտարարվելու է փետրվարի վերջին: «ՀՀ նախագահը հանձնարարություն է տվել բոլոր միջոցները ձեռնարկել երկրում էներգակիրների գնի բարձրացում թույլ չտալու համար»,- ասել է Մովսիսյանը:
«Կենտրոնական բանկը չի կարող ազդել առաջարկի արտաքին շոկերի վրա և մենք միշտ հայտնում ենք այդ մասին Հայաստանի բնակչությանը, ինչպես նաև հաղորդում ենք բանկի կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին, որպեսզի կառավարվող գնաճը մնա մեր երկրի մակրոտնտեսական նվաճումներից մեկը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: Նա նշել է, որ 2011թ. գնաճի բարձր մակարդակը կանխելու համար կձեռնարկվեն այն նույն քայլերը, ինչ 2010թ., այսինքն դրամավարկային քաղաքականության խստացում և ապադոլարայնացում:12-ամսյա գնաճը 2011թ. առաջին կիսամյակում կկազմի 9,5 տոկոս, առանց գազի սակագնի, որի գինը բարձրանալու է: Ըստ 2011թ. բյուջեի, գնաճը նախատեսված է 4±1,5% մակարդակի վրա:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել այն մասին, որ Վրաստանի իշխանությունները մտադիր են Լոնդոնի բորսայում տեղաբաշխել Հյուսիս-Հարավ գազատարի ակցիաների 25 տոկոսը, որի միջոցով ռուսական գազը Վրաստանի տարածքով մտնում է Հայաստան: «Բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթի վաճառքը նախատեսված չէ: Խոսքը գնում է 25 տոկոսի մասին: Դա կարող է տեղի ունենալ գալիք տարում»,- մեջբերում է ԶԼՄ-ն Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խետագուրիին:
2010-ի հուլիսի 6-ին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է օրինագիծ, որը բացառում է Հյուսիս-Հարավ մայրուղային գազատարը ռազմավարական օբյեկտների ցուցակից, որը կարող է ենթարկվել մասնավորեցման:
Հյուսիս-Հարավ գազատարի վաճառքի մասին Վրաստանի պլաններն առաջացրել են Հայաստանի անհանգստությունը, կապված նրա հետ, որ ռազմավարական կարևոր օբյեկտի բաժնետոմսերը կարող են անցնել Ադրբեջանի տնօրինությանը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են շատ ԶԼՄ-ներ, այդ գազատարով հետաքրքրվում են նաև Ռուսաստանը, Հայաստանը և Ղազախստանը: Միակ սփոփիչ բանն այն է, որ էլեկտրաէներգիայի գներն ընթացիկ տարում չեն բարձրանալու, այնպես որ Հայաստանի բնակչությունը կարող է անցում կատարել ջերմության այդ աղբյուրի ակտիվ օգտագործմանը կամ հիշել «մութ տարիները»:

На днях стало ясно, что апрельского повышения цен не будет. Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Роберт Назарян 10 февраля в парламенте Армении сообщил, что ЗАО «АрмРосгазпром» пока не представляло каких-либо заявок относительно увеличения тарифов на газ, в связи с чем с 1 апреля 2011 года пока не будет изменений. Данный факт глава комиссии аргументировал тем, что, согласно регламенту КРОУ и закону РА «Об энергетике», новые тарифы могут изменяться только через месяц после утверждения комиссией. Таким образом, по его словам, до 1 апреля 2011 года цена на российский газ на границе для Армении составит $180 за 1 тыс. куб. м. Однако это пока не означает, что повышения тарифов на голубое топливо, которого нет в Армении, не следует ожидать. Поскольку еще в начале сентября 2010 года «Газпром» заявлял о переходе на рыночное ценообразование с Белоруссией, Молдавией и Арменией, и об ожидаемом росте цен на газ в данном регионе в 2011 году.
Что еще интересно, 12-месячная инфляция по прогнозам Центрального банка Армении в первом полугодии 2011 года сохранится на высоком уровне – 9,5%, но ожидающееся повышение цен на газ в апреле не учтено в данном показателе, так как официально еще никто не объявлял о повышении тарифов. (Согласно бюджету Армении на 2011 год, инфляция запланирована на уровне 4±1,5%).
А вот более серьезные опасения на региональном уровне в плане поставки российского газа по территории Грузии в Армению может вызвать то, что Государственная корпорация нефти и газа рассматривает возможность разместить на Лондонской бирже 25% акций магистрального газопровода «Север-Юг». Акции стратегически важного объекта могут перейти под контроль Азербайджана.
Говоря об альтернативном источнике – поставляемом в Армению газе из Ирана, Роберт Назарян пояснил, что в данном случае конкретные тарифы вообще не определены, и Армения поставляет в Иран по 3 кВт.ч электроэнергии взамен 1 кубометра иранского газа.
Единственное, что утешает, так это то, что цены на электроэнергию, по словам главы КРОУ, в текущем году не повысятся, так что население Армении может перейти на активное использование этого источника тепла либо вспомнить «темные годы» и вновь начать опустошать зеленые территории.