13 Փետրվար 2011 - 12:01 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տնօրեն Դոմինիկ Ստրոս-Կանը հանդես է եկել նախազգուշացմամբ այն մասին, որ միջազգային արժութային համակարգի բարեփոխումներ անցկացնելու անգործությունը կարող է հաջորդ ճգնաժամի համար հիմք հանդիսանալ, և կոչ է արել վերականգնել միջազգային համագործակցությունն ավելի որակյալ և վստահ համաշխարհային վերելքի համար:
«Կրկին ծագել են գլոբալ խնդիրներ, որոնք անհնագստացրել են մեզ մինչև ճգնաժամը, և կրկին դուրս են գալիս առաջին պլան»,- նշել է նա: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, դրանք կապիտալի խոշոր և փոփոխական հոսքեր են, փոխարժեքի վրա ճնշումը, արագ աճող ավելորդ ռեզերվները:
Նա հայտարարել է , որ «ԱՄՀ բարեփոխումները կարող էին աջակցել տնտեսական զարգացմանը և ամրապնդել ապագայում ճգնաժամը հաղթահարելու համակարգի ընդունակությունը»:

13 Февраль 2011 - 12:01 AMT
Директор-распорядитель Международного Валютного Фонда (IMF) Доминик Стросс-Кан выступил с предупреждением о том, что бездействие в проведении реформы международной валютной системы может посеять семена следующего кризиса, и призвал возобновить международное сотрудничество, чтобы добиться более качественного и уверенного мирового подъема.
«Вновь возникли глобальные дисбалансы, и проблемы, которые волновали нас до кризиса, снова выходят на первый план», – отметил он в ходе обсуждения вопросов международной валютной системы с участием экспертов, которое состоялось в МВФ в Вашингтоне. В частности, по словам Доминика Стросс-Канна, это крупные и изменчивые потоки капитала, давление на обменные курсы, быстро растущие избыточные резервы.
Он заявил, что «реформы международной валютной системы могли бы как содействовать экономическому подъему, так и усилить способность системы предотвращать кризисы в будущем».