15 Փետրվար 2011 - 09:56 AMT
Հայաստանն այսօր բոլոր հնարավորություններն ունի նույնպիսի բուժում տրամադրելու համար օնկոլոգիական հիվանդներին, ինչպիսին արտերկրում է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային օնկոլոգիական կենտրոնի տնօրեն, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Բազիկյանը: Ըստ նրա, շատ հազվադեպ են այն դեպքերը, երբ հիվանդին արտերկիր են տանում բուժման: «Մենք լուծում ենք քաղցկեղի բուժման հետ կապված հարցերի շուրջ 80 տոկոսը»,-ասել է Գագիկ Բազիկյանը՝ հավելելով, որ հիվանդներին արտերկիր են տանում միայն որոշ սարքավորումների և դեղորայքի բացակայության պատճառով: Ընդ որում, նա նշել է, որ ըստ միջազգային տվյալների քաղցկեղով հիվանդները ապաքինվում են վիրահատության կամ քիմիոտերապիայի միջոցով: Ըստ նրա, Հայաստանում այդ ցուցանիշը 60-70 տոկոս է:
Անդրադառնալով Հայաստանի համագործակցությանը արտերկրի հետ՝ Բազիկյանն ասել է, որ ավանդաբար երկիրը համագործակցում է Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայի: Ինչպես նշել է հայ փորձագետը, այս հարցում «համագործակցությունը հիմնականում իրականացվում է անձնական կապերի միջոցով»:

Армения сегодня имеет возможность проводить все те лечения для больных раком, что проводятся за границей. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель директора Национального онкологического центра Армении, д.м.н., профессор Гагик Базикян. По его словам, бывают очень редкие случаи, когда больных отправляют за границу. «Около 80% вопросов, связанных с лечением рака решаются у нас»,- заметил он, добавив, что больных отправляют за границу лишь из-за отсутствия некоторых аппаратов или лекарств. При этом он заметил, что по международным данным около 70-80% больных раком лечатся после операции или химиотерапии. По его словам, в Армении этот показатель составляет 60-70%.
Касаясь того с какими зарубежными странами Армения сотрудничает в этом вопросе, Гагик Базикян сказал, что традиционно страна сотрудничает с Россией, а также с Францией. Как заметил армянский эксперт в этом вопросе «мы в основном сотрудничаем со своими зарубежными коллегами посредством личных связей».