16 Փետրվար 2011 - 09:24 AMT
Հայաստանի ապահովագրական շուկայի առաջատարը` «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությունը, փետրվարի 16-ին ամփոփել է 2011-ի հունվարի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ «Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման մասին» օրենքի արդյունքները: «Օրենքի կատարման առաջին և հիմնական խնդիրը կայացել է. մեկ ամիս անց Հայաստանում արդեն ապահովագրվել է ավտոտրանսպորտային միջոցների 80 տոկոսը»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ընկերության փոխնախագահ Ռաֆայել Մինասբեկյանը: Միաժամանակ, նա հավելել է, որ ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն այդ ցուցանիշը կազմում է շուրջ 90 տոկոս:
Դրա հետ կապված` Ռաֆայել Մինասբեկյանն ընդգծել է, որ «Հայաստանը ռեկորդներ է գրանցում` առաջն անցնելով Ռուսաստանից, Կենտրոնական, Արևելյան և Արևմտյան Եվրոպայից» ԱՊՊԱ կատարման տեմպերով: Ընկերության փոխնախագահի կարծիքով, այդ փաստը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի քաղաքացիներն ավելի օրինապաշտ են: Ընկերության ներկայացուցիչն օրինակի համար նշել է, որ Ռուսաստանում օրենքի իրագործման համար 2002-ին պահանջվել է մեկ տարի:
Ինչ վերաբերվում է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությանը, ապա ԱՊՊԱ մասին օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կնքել է 120 000 պայմանագիր, ինչը կազմում է ԱՊՊԱ պայմանագրերի 36 տոկոսը:

16 Февраль 2011 - 09:24 AMT
Лидер страхового рынка Армении компания «Росгосстрах-Армения» подвела 16 февраля результаты вступившего в силу с 1-го января 2011 года закона РА «Об обязательном страховании ответственности, возникающей при эксплуатации автотранспортных средств» (ОСАГО). «Первая и основная задача выполнения закона уже состоялась: спустя месяц в Армении уже застраховано 80% всех автотранспортных средств», – сказал на пресс-конференции в Ереване вице-президент компании РОСГОССТРАХ Рафаел Минасбекян. При этом он добавил, что согласно же неофициальным данным этот показатель составляет порядка 90%.
В связи с этим Рафаел Минасбекян подчеркнул, что «Армения бьет все рекорды, опередив Россию, Центральную, Восточную и Западную Европу» по темпам выполнения ОСАГО. По мнению вице-президент компании РОСГОССТРАХ, данный факт свидетельствует о том, что граждане Армении, более законопослушны.
«Автомобилисты в Армении – организованный социум, а это меняет картинку страхования и в целом финансового рынка, что определяет уровень цивилизованности», – отметил он. Представитель компании привел пример того, что в России на выполнение закона в 2002 году потребовался целый год.
Что же касается непосредственно «Росгосстрах-Армения», то за период выступления закона в силу, страховая компания заключила 120 000 договоров, что составляет более 36% полисов ОСАГО.