Վրաստանի կառավարությունը մտադիր չէ վաճառել Հյուսիս-Հարավ գազատարի վրացական հատվածի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը, որով Հայաստանը գազ է ստանում Ռուսաստանից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին: Նա նշել է, որ գազատարը մտնում է ռազմավարական օբյեկտների թվի մեջ, որոնք շարունակելու է կառավարել Վրաստանի կառավարությունը:
2010-ի հուլիսի 6-ին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է օրինագիծ, որը բացառում է Հյուսիս-Հարավ գազատարը ռազմավարական օբյեկտների ցուցակից, որը կարող է ենթարկվել մասնավորեցման:
Հյուսիս-Հարավ գազատարի վաճառքի մասին Վրաստանի պլաններն առաջացրել են Հայաստանի անհանգստությունը, կապված նրա հետ, որ ռազմավարական կարևոր օբյեկտի բաժնետոմսերը կարող են անցնել Ադրբեջանի տնօրինությանը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են շատ ԶԼՄ-ներ, այդ գազատարով հետաքրքրվում են նաև Ռուսաստանը, Հայաստանը և Ղազախստանը:

16 Февраль 2011 - 12:29 AMT
Гилаури заверяет, что Грузия не намерена продавать контрольный пакет акций грузинского участка газопровода «Север-Юг»
Правительство Грузии не намерено продавать контрольный пакет акций грузинского участка магистрального газопровода «Север-Юг», по которому Армения получает газ из России. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване сообщил премьер-министр Грузии Ника Гилаури. Он подчеркнул, что газопровод входит в число стратегических объектов, управлять которыми продолжит грузинское правительство.
6 июля 2010 года парламент Грузии принял законопроект, исключающий магистральный газопровод «Север-Юг» из списка стратегических объектов, который может подлежать приватизации. Как ранее сказали корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе министерства энергетики Грузии, рассматривается возможность продажи акций ряда энергокомпаний Грузии, в том числе и 25% акций газопровода «Север-Юг». Между тем, эти планы вызвали беспокойство в Армении, поскольку акции стратегически важного объекта могут перейти под контроль Азербайджана. Как ранее сообщали многие СМИ, этим газопроводом интересуются также Россия, Армения и Казахстан.