Փետրվարի 16-ին համաշխարհային շուկաներում նավթի գները կտրուկ բարձրացել են Մերձավոր Արևելքում լարված իրավիճակի պատճառով, որտեղ Եգիպտոսից և Թունիսից անկարգությունների ալիքն անցնում է Լիբանան և Բահրեյն: Brent Crude Oil ապրանքանիշի հյուսիսծովյան նավթային խառնուրդի ապրիլյան ֆյուչերս ցուցանիշների արժեքը Լոնդոնի ICE բորսայում 2.14 դոլարից դարձել է 103.78 դոլար մեկ բարելի համար:
NYMEХ (New York Merchantile Exchange) նյույորքյան բորսայում Light Sweet Crude Oil ապրանքանիշի ամերիկյան թեթև նավթի մարտյան ֆյուչերսների արժեքը 0.67 դոլարից դարձել է 84.99 դոլար մեկ բարելի համար:
Անցյալ շաբաթ երկարատև փողոցային ցույցերից հետո հրաժարական տվեց Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքը` երկրի իշխանության ղեկը հանձնելով բանակին: Ոստիկանության և ցուցարարների միջև ընդհարումներ տեղ են ունեցել նաև Ալժիրում, Եմենում և Բահրեյնում:

Цены на нефть на мировых рынках 16 февраля подскочили на фоне опасений за ситуацию на Ближнем Востоке, где волнения из Египта и Туниса распространяются на Ливию и Бахрейн. Цена апрельских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent Crude Oil на лондонской бирже IСE (InterContinental Exchange Futures) по итогам торгов выросла на $ 2,14 – до $103,78 за баррель.
На нью-йоркской бирже NYMEХ (New York Merchantile Exchange) стоимость мартовских фьючерсов на американскую легкую нефть марки Light Sweet Crude Oil поднялась на $ 0,67 – до $ 84,99 за баррель.
На прошлой неделе после длительных уличных демонстраций ушел в отставку президент Египта Хосни Мубарак, передав бразды правления страной армии. Столкновения между полицией и демонстрантами, требующими демократических реформ, произошли также в Алжире, Йемене и Бахрейне.
Антиправительственные выступления, произошедшие в ночь на среду в ливийском городе Бенгази, сменились митингами в поддержку многолетнего лидера страны Муаммара Каддафи, передает РИА Новости.