Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 17-ի նիստում հետաձգեց «Ապառաժ Մայնինգ» ընկերության ԱԱՀ վճարման ժամկետը:
Ինչպես հաղորդեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընկերությունը մտադիր է մինչև 2011 թվականի հուլիսի 1-ը էմուլսիոն պայթուցիկ նյութերի արտադրության ժամանակակից գործարան կառուցել: Նրա խոսքով` նոր գործարանում ներդրումները կկազմեն մոտ 453 մլն դրամ, ինչի արդյունքում 35 նոր աշխատատեղ կստեղծվի:
Էմուլսիոն պայթուցիկ նյութերը` քիմիական միացությունը կամ դրանց խառնուրդն ընդունակ է որոշակի արտաքին ազդակների կամ ներքին գործընթացների արդյունքում պայթել` անջատելով ջերմություն և խիստ տաքացած գազեր արտանետելով: Նման միացությունում տեղի ունեցող գործընթացների ամբողջությունը կոչվում է դետոնացիա: Ավանդաբար պայթուցիկ նյութերին են դասում նաև այն միացություններն ու խառնուրդները, որոնք չեն դետոնացվում, այլ որոշակի արագությամբ այրվում են:

17 Февраль 2011 - 09:56 AMT
Правительство Армении на заседании 17 февраля предоставило компания «Апараж майнинг» отсрочку на выплату НДС.
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, компания намерена построить современный завод по производству эмульсионных взрывчатых материалов до 1 июля 2011 года. По его словам, инвестиции в новый завод составят порядка 453 млн. драмов, в результате чего будет создано 35 новых рабочих мест.
Эмульсионные взрывчатые материалы – химическое соединение или их смесь, способное в результате определённых внешних воздействий или внутренних процессов взрываться, выделяя тепло и образуя сильно нагретые газы. Комплекс процессов, который происходит в таком веществе, называется детонацией. Традиционно к взрывчатым веществам также относят соединения и смеси, которые не детонируют, а горят с определенной скоростью.