Ռուս-իրանական ակտիվացող տնտեսական համագործակցությունը, մասնավորապես, Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանի հետ միանալու Իրանի երկաթուղային համակարգի նախագիծը կարող է բացասական ազդել Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության վրա: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Սևակ Սարուխանյանը: Նա նշել է, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղին նաև կոչված է միացնել Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի և Ռուսաստանի նավահանգիստների հետ, և այլընտրանքային նախագիծը, անկասկած, ազդելու է նրա գրավչության վրա:
Միաժամանակ, Սարուխանյանը նշել է, որ հազիվ թե ռուս-իրանական նախագիծն իրականացվի առաջիկա 5 տարիներին, քանի որ երկրների միջև դեռ չի որոշվել ներդրումային փաթեթը և այն, թե ով ինչպիսի պարտավորություններ է վերցնելու իր վրա: Նա նաև հավելել է, որ նախագծի իրագործումը պահանջելու է հսկայական ներդրումներ 400-600 մլն դոլարի չափով, որոնց որոնումը բավական երկար ժամանակ է խլելու:

17 Февраль 2011 - 12:55 AMT
Севак Саруханян: Российско-иранское экономическое сотрудничество может сказаться на строительстве ж/д Иран-Армения
Активизировавшееся российско-иранское экономическое сотрудничество, в частности, проект соединения железнодорожной системы Ирана через Азербайджан с Россией, может отрицательно сказаться на проекте строительства железной дороги Иран-Армения. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель директора научно-образовательного центра «Нораванк» Севак Саруханян. Он отметил, что железная дорога Иран-Армения также призвана соединить порты Персидского залива с портами Черного моря и Россией, и альтернативный проект, несомненно, скажется на его привлекательности.
При этом Саруханян заметил, что вряд ли российско-иранский проект будет осуществлен в ближайшие пять лет, так как между странами еще не обговорен инвестиционный пакет и не решено, кто и какие обязанности возьмет на себя. Он также добавил, что реализация проекта потребует огромных инвестиций в размере $400-600 млн, поиск которых займет достаточно много времени.