17 Փետրվար 2011 - 13:08 AMT
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը «Ավետարանի տեսարանները հայ մանրանկարչությունում» միջազգային դրամագիտական ծրագրի շրջանակում թողարկել է չորս արծաթե հուշադրամ: Թողարկվել են «Ավետում», «Մոգերի երկրպագություն», «Համբարձում» և «Մուտք Երուսաղեմ» հուշադրամները, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապի ծառայությունը:
Յուրաքանչյուր տեսակից թողարկվել է 6 հազար օրինակ` 1000 դրամ անվանական արժեքով: Դրամները պատրաստված են 999-րդ հարգի արծաթից, չափսը` 32 x 32 մմ, զանգվածը 31,1 գրամ:
Յուրաքանչյուր հուշադրամը հայկական մանրանկարչության մեջ խորհրդանշում է ավետարանական տեսարաններից մեկը: Առաջին երեք դրամները հատվել են Ֆինլանդիայի դրամահատարանում: Ուրվագծերի հեղինակն է Հարություն Սամուելյանը:

17 Февраль 2011 - 13:08 AMT
В рамках международной нумизматической программы «Евангельские сцены в армянской миниатюре» Центральный банк Армении ввел в обращение четыре серебряные памятные монеты. Выпущены монеты под названиями «Благовещение», «Поклонение волхвов», «Вознесение» и «Вход в Иерусалим», сообщает пресс-служба ЦБ РА.
По каждой категории выпущено по 6 тыс. монет номинальной стоимостью 1000 драмов каждая. Монеты изготовлены из серебра 999-ой пробы, размером в 32×32 мм, весом в 31,1 грамма.
Каждая из монет символизирует одну из евангельских сцен в армянской миниатюре. Первые три монеты отчеканены монетным двором Финляндии. Контуры монет оформил Арутюн Самуелян.