17 Փետրվար 2011 - 14:12 AMT
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) հայաստանյան «Էկո փյուռ» ՍՊԸ-ին է փոխանցել մինչև $30 մլն ծավալով բացված վարկային գծի առաջին տրանշը` 25 հազար տոննա հացահատիկ Հայաստան ներկրելու համար:
Հացահատիկի գնումը և Հայաստան տեղափոխումը ֆինանսավորելու նպատակով վարկային միջոցների տրամադրման մասին պայմանագիր էր ստորագրվել 2010թ. Մոսկվայում: Նույն ժամանակ «Էկո փյուռ» ՍՊԸ-ն պայմանագիր էր կնքել «Միացյալ հացահատիկային ընկերություն» ԲԲԸ ռուսաստանյան պետական ընկերության հետ ցորենի մատակարարումը կազմակերպելու վերաբերյալ, որի ֆինանսավորումը իրականացվելու է ԵԱԶԲ-ի վարկային միջոցներից:
Ընթացիկ տարում ԱՊՀ երկրների շուկաներում սպասվում է բարդ իրավիճակ ցորենի հացահատիկի ապահովման առումով, և այս նախագծի իրականացումը թույլ կտա Հայաստանի Հանրապետությունում հացի և ալյուրի գները պահպանել ընդունելի մակարդակում:
Բացի դրանից, ինչպես հաղորդում է ԵԱԶԲ մամլո ծառայությունը, նախագծի իրականացումը կծառայի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ինտեգրացիոն կապերի զարգացմանը` երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությանն աջակցելու հաշվին:

17 Февраль 2011 - 14:12 AMT
Евразийский банк развития (ЕАБР) перевел ООО «Эко-Пюр» в рамках открытой кредитной линии сумму до 30 млн долларов США – первый транш для импорта в Армению 25 тысяч тонн зерна.
Договор о предоставлении кредитных ресурсов для финансирования покупки и транспортировки пшеницы в Армению был подписан в декабря 2010 года в Москве. Подписи под документом поставили заместитель председателя правления ЕАБР Геннадий Жужлев и Директор ООО «Эко-Пюр» Эдгар Казарян. Тогда же ООО «Эко-Пюр» подписало договор об организации поставок пшеницы с российской государственной компанией – ОАО «Объединенная зерновая компания», финансирование которых будет осуществляться за счет кредитных ресурсов ЕАБР.
В текущем году на рынках стран СНГ наблюдается непростая ситуация с обеспечением зерном пшеницы, и реализация данного проекта позволит поддержать цены на хлеб и муку в Армении на приемлемом уровне.
Кроме того, как сообщает пресс-служба ЕАБР, реализация проекта послужит развитию интеграционных связей между Россией и Арменией за счет содействия увеличению взаимного товарооборота между двумя странами.