17 Փետրվար 2011 - 15:37 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Յան Ձիեչիին, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների միջև հաստատված քաղաքական երկխոսությունն ու բարձր մակարդակի շփումները քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում:
Վարչապետն անդրադարձել է «Շանհայ Էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում Չինաստան կատարած իր այցին` նշելով, որ ջերմ հիշողություններ ունի թե'՛ Չինաստանի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումներից, թե' համաշխարհային ցուցահանդեսից:
Զրուցակիցները կարևորել են հայ-չինական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել Երևանում: Ընդգծելով ներդրումների խթանման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը` կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Իրան երկաթգծի շինարարության հարցում չինական կողմի հետաքրքրությանը: Կողմերը մեծապես կարևորել են նաև երկու երկրների միջև օդային ուղղակի հաղորդակցության հաստատումը, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը և կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը: Քննարկվել են նաև էներգետիկայի, քիմիայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян обсудил развитие армяно-китайских отношений с министром иностранных дел Китая Яном Цзечи, сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр Армении с удовлетворением отметил значительный прогресс в армяно-китайских отношениях, установленный между двумя странами политический диалог, а также высокий уровень отношений в сфере политики, экономики, и культуры.
Тигран Саркисян также вспомнил свое посещение выставки ”Шанхай-экспо2010”, свои впечатления от выставки и теплых встреч с китайским руководством.
Во время встречи собеседники обсудили возможные шаги для развития двусторонних экономических отношений, придав важность работе совместной межправительственной комиссии, договорившись следующее ее заседание провести в Ереване. Были также обсуждены вопросы участия Китая в строительстве железной дороги Иран-Армения, установления прямого авиационного сообщения между двумя странами, увеличения товарооборота и другие вопросы.