18 Փետրվար 2011 - 08:37 AMT
Կենսաթոշակային նոր կուտակային համակարգի շրջանակներում կենսաթոշակային հաշիվների ապահովման նպատակով Հայաստանի կառավարությունն ու Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիումը պայմանագիր են կնքել դեպոզիտարիումի տեխնիկական վերազինման մասին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է NAZDAK OMKS-ի փորձագետ Հայկ Ոսկանյանը:
Գործընթացի ավտոմատացումը թույլ կտա բարձրացնել դեպոզիտարիումի գործունեության արդյունավետությունը: «Վերազինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2011թ. և արդեն 2013թ. կեսին մեզ կհաջողվի ամբողջությամբ ավտոմատացնել գործընթացը»,-ասել է նա:
2011թ. Հայաստանն անցնում է կուտակային կենսաթոշակային համակարգի, իսկ 2014թ. հանրապետությունում կգործի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը:

18 Февраль 2011 - 08:37 AMT
Для обеспечения обслуживания пенсионных счетов в рамках новой накопительной пенсионной системы между правительством Армении и Центральным Депозитарием Армении будет подписан договор по техническому переоснащению последней. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил эксперт фондовой биржи NASDAQ OMX Армения, владельца 100% акций ЦДА, Айк Восканян.
Автоматизация процесса позволит повысить эффективность деятельности ЦДА. «Работы по переоснащению будут начаты в 2011 году, и уже к середине 2013 года нам удастся полностью автоматизировать данный процесс», – сказал он.
С 2011 года Армения перешла к добровольной накопительной пенсионной системе, а с 2014 года в республике будет действовать обязательная накопительная пенсионная система.