Հունվարի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտել կամավոր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին անցում կատարելու մասին օրենքը, իսկ 2014-ին երկրի քաղաքացիները պարտավոր են լինելու միանալ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին: Այդ ուղղությամբ երկրի կառավարությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը` ժամանակին բարեփոխումներն իրագործելու համար:
«Նոր կենսաթոշակային բարեփոխումներն ուղղված են նրան, որպեսզի փոխեն մարդկանց աշխարհայացքն իրենց ապագայի մասին և իրենք կառավարեն իրենց դրամական միջոցներն իրենց դիվերսիֆիկացիայի հաշվին»,- ասել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի փորձագետ Հայկ Ոսկանյանը: Նրա խոսքերով, այդ բարեփոխումները որոշում են տնտեսության կարևորագույն խնդիրներից մկեը` ստվերային աշխատավարձի ծավալների կրճատումը:
Իր հերթին, կենսաթոշակային հարցերի փորձագետ Աստղիկ Միրզախանյանը հավելել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները կարող են կենսաթոշակ ստանալ, որը համեմատելի է իրենց եկամուտների հետ, այլ ոչ թե հավասար, ինչպես նախկինում: Նա համաձայնել է Հայկ Ոսկանյանի հետ, որ բարեփոխումների իրագործումը թույլ է տալու բնակչությանը փոխել վարքագիծը: «Քաղաքացիները չպետք է հույսը դնեն միայն պետության վրա և սպասեն, որ նա կապահովի նրանց բարեկեցիկ ծերությունy»,- ասել է նա:

С 1 января в Армении вступил в силу закон о переходе к добровольной накопительной пенсионной системе, а в 2014 году граждане страны обязаны будут подключиться к обязательной накопительной пенсионной системе. В этом направлении правительство страны прилагает все усилия, чтобы вовремя реализовать взятый курс реформ.
«Новые пенсионные реформы нацелены на то, чтобы изменить мировоззрение людей о своем будущем и самим управлять своими денежными средствами за счет их диверсификации», – сказал эксперт фондовый биржи NASDAQ OMX Армения Айк Восканян. По его словам, эти реформы решают одну из важнейших проблем экономики – сокращение объемов теневой заработной платы.
В свою очередь эксперт по пенсионным вопросам Астхик Мирзаханян добавила, что граждане Армении смогут получать пенсию, сопоставимую со своими доходами, а не равную, как это было раньше. Она согласилась с мнением эксперта NASDAQ OMX Армения в отношении того, что реализация реформ позволит населению изменить свою линию поведения. «Граждане не должны возлагать все надежды только на государство и ждать, что оно обеспечить им безбедную старость», – подчеркнула она.