Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ապրանքի իրացումից հասույթը 2010թ. դեկտեմբեր ամսին կազմել է 239.5 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 21.8 %-ով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ. դեկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» վերլուծությունում: Մոնիտորինգն անցկացվել է Հայաստանի 343 հարկ վճարողների շրջանում: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 186 կազմակերպությունների մոտ` 58.9 մլրդ դրամով և նվազել 134-ի մոտ` 23.3 մլրդ դրամով:
Վերլուծության տվյալների համաձայն, 2010թ. դեկտեմբերին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 80 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 2760.7 մլն դրամի չափով:
Աշխատողների միջին ցուցակային թիվը 2010թ.-ի դեկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 2.8 %-ով և կազմել է 115 448 մարդ: Ինչ վերաբերվում է աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված միջոցների ցուցանիշին, ապա այս տարվա դեկտեմբերին արձանագրվել է 13.1 % աճ նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսվա նկատմամբ:

18 Февраль 2011 - 11:56 AMT
Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в декабре 2010 года увеличилась на 21,8%
Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в декабре 2010 года составила 239,5 млрд драмов, увеличившись на 21,8% по сравнению с аналогичным периодом 2009 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за декабрь 2010 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 343 крупных налогоплательщиков Армении. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 186 компаниях – на 58,95 млрд драмов, а спад был отмечен в 134 компаниях – на 23,3 млрд драмов.
Согласно данным анализа, за декабрь 2010 года налоговые органы осуществили 80 проверок. В результате этого в госбюджет были осуществлены дополнительные выплаты в размере 2760,7 млн драмов. В декабре 2010 года среднесписочная численность сотрудников увеличилась по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 2,8%, составив 115 448 человек. Помимо этого одновременно расходы по зарплате в указанный период возросли на 13,1%.