Facebook-ը Հայաստանում նպաստում է քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, սակայն քաղաքացիական ակտիվությունը պետք չէ խառնել երկրում հեղափոխության իրականացման հնարավորության հետ: Այդ մասին, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ասել է տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանում սոցիալական ցանցերի շնորհիվ զանազան քաղաքացիական ակցիաներ են անցկացվել, սակայն, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, իրական կյանքում իրենց դիրքորոշման համար ակտիվորեն պայքարում են այս կամ այն ակցիայի էջին միացածների միայն 1-1,5%: Մնացածը լավագույն դեպքում միայն վիրտուալ են աջակցում:
Նա հերքել է նաև Հայաստանում սոցիալական ցանցերի հսկողության իրականացման հնարավորությունը, քանի որ դա չափազանց մեծ ծախսեր է պահանջում: «Ոչ մի պետություն չի կարող լիովին հսկել սոցիալական մեդիան, դա ռեսուրսների ապարդյուն ծախս է: Ինչպես ցույց է տալիս փորձը, դա միայն խթանում է մարդկանց որոնելու սոցիալական ցանցերին մուտքի նոր հնարավորություններ»,- նշել է նա: Փորձագետի կարծիքով, Հայաստանից Facebook-ում գրանցված 132 հազ. օգտվողներից ակտիվ են միայն մոտ 20%:

Facebook в Армении содействует развитию гражданского общества, однако гражданскую активность не следует путать с возможностью осуществления революции в стране. Об этом, отвечая на вопросы журналистов, сказал эксперт в сфере информационной безопасности Самвел Мартиросян. Он отметил, что благодаря социальным сетям в Армении были проведены различные гражданские акции, однако, как показывает практика, в реальной жизни активно борются за свою позицию лишь 1%-1,5% пользователей, присоединившихся к той или иной страничке в пользу данной акции. Остальная часть, в лучшем случае, оказывает содействие лишь виртуально.
Он также опроверг возможность осуществления контроля за социальными сетями в Армении, поскольку это требует слишком много затрат. “Ни одно государство не может полностью контролировать социальные медиа – это напрасная трата ресурсов. Как показывает опыт, это лишь стимулирует людей искать новые возможности доступа к социальным сетям”, – отметил он. По мнению эксперта, из 132 тыс. зарегистрированных пользователей Facebook из Армении, активными являются лишь около 20% .