18 Փետրվար 2011 - 13:50 AMT
Եվրամիության տնտեսական և արժույթի հարցերով հանձնակատար Օլի Ռեյնը հուշագիր է ստորագրել Հայաստանին €100 մլն-ի մակրոֆինանսական աջակցություն (MFA) տրամադրելու վերաբերյալ: Ընդ որում, €65 մլն-ը կտրամադրվի վարկի, €35 մլն-ը` դրամաշնորհի տեսքով:
ԵՄ ֆինանսավորումն ուղղված է Հայաստանի կողմից համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված` ԱՄՀ-ի հետ համաձայնեցված ծրագրի օժանդակությանը: ԵՄ օժանդակության մի մասը թույլ կտա ֆինանսավորել 2011թ. ՀՀ վճարային հաշվեկշիռը, ինչպես նաև իրականացնել միջնաժամկետ հեռանկարում կայուն աճին ուղղված բարեփոխումներ:
€40 մլն ծավալի առաջին տրանշը կհատկացվի այն ժամանակ, երբ ՀՀ խորհրդարանը կվավերացնի հուշագիրն ու վարկային համաձայնագիրը: Ֆինանսավորման մնացած մասի տրամադրումը նախատեսված է 2011թ. աշնանը:

18 Февраль 2011 - 13:50 AMT
Комиссар ЕС по экономическим и монетарным вопросам Олли Рен подписал от имени ЕС меморандум о взаимопонимании с Арменией для предоставления макрофинансовой помощи (MFA) на общую сумму в €100 млн. Из выделенные средств € 65 млн будет предоставлено в виде кредита, €35 млн – в виде гранта.
Финансовая помощь будет направлена на поддержку согласованной с Международным валютным фондом программы по преодолению Арменией последствий мирового финансово-экономического кризиса. Часть помощи ЕС позволит профинансировать платежный баланс Армении в 2011 году, а также реализовать реформы в Армении, направленные на достижение устойчивого роста в среднесрочной перспективе.
Первый взнос в размере €40 млн будет предоставлен после ратификации парламентом Армении меморандума о взаимопонимании и кредитного соглашения, а выделение второго транша запланировано на осень 2011 года.