19 Փետրվար 2011 - 08:20 AMT
«Նոր կենսաթոշակային բարեփոխումներն ուղղված են նրան, որպեսզի փոխեն մարդկանց աշխարհայացքն իրենց ապագայի մասին և իրենք կառավարեն իրենց դրամական միջոցներն իրենց դիվերսիֆիկացիայի հաշվին»,- ասել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի փորձագետ Հայկ Ոսկանյանը: Նրա խոսքերով, այդ բարեփոխումները որոշում են տնտեսության կարևորագույն խնդիրներից մկեը` ստվերային աշխատավարձի ծավալների կրճատումը:
Իր հերթին, կենսաթոշակային հարցերի փորձագետ Աստղիկ Միրզախանյանը հավելել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները կարող են կենսաթոշակ ստանալ, որը համեմատելի է իրենց եկամուտների հետ, այլ ոչ թե հավասար, ինչպես նախկինում: Նա համաձայնել է Հայկ Ոսկանյանի հետ, որ բարեփոխումների իրագործումը թույլ է տալու բնակչությանը փոխել վարքագիծը: «Քաղաքացիները չպետք է հույսը դնեն միայն պետության վրա և սպասեն, որ նա կապահովի նրանց բարեկեցիկ ծերությունը»,- ասել է նա:
Ներկայումս տվյալ գործընթացին մասնակցում է ՀՀ տարածքում գործող 15 առևտրային բանկ («Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ, «Անելիքբանկ» ՓԲԸ, «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ, «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ, «Պրոմեթեյբանկ» ՍՊԸ, «ԲՏԱ բանկ» ՓԲԸ, «Զարգացման Հայկական Բանկ» ԲԲԸ, «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ, «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ-Ագրիկոլ բանկ» ՓԲԸ, «Արցախբանկ» ՓԲԸ, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ, «Յունիբանկ» ՓԲԸ, «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ, «Մելլաթբանկ» ՓԲԸ) և 6 ոչ բանկ վճարահաշվարկային կազմակերպություն («Ադալև Ռիա» ՍՊԸ, «Ի-դրամ» ՍՊԸ, «ԿՎԱԴՐԱԿՈՄ» ՍՊԸ, «Դեպի տուն» ՍՊԸ, «ՄԵԳԱ ՊԱՆՏԵՐԱ» ՍՊԸ, «Հայփոստ» ՓԲԸ):
Իր հերթին, «Հայէկոնոմբանկի» պլաստիկ քարտերի գործառնությունների վարչության պետ Վարդան Եղիազարյանը հաղորդել է, որ արդեն փետրվարի 21-ից թոշակառուները կարող են դիմել բանկ և կենսաթոշակային հաշվեհամար բացել: Դրա հետ կապված` նա հավելել է, որ բանկը նախատեսում է «Նատալի ֆարմ» դեղատների ցանցի հետ համատեղ թողարկել 100 000 քարտ, ինչը կազմում է թոշակառուների ընդհանուր թվի 20 տոկոսը: Նա նշել է, որ քարտերը թոշակառուներին տրամադրվում են հետևյալ նպաստավոր պայմաններով` հաշիվների անվճար բացում, պլաստիկ քարտերի անվճար տրամադրում և սպասարկում, հաշվի դրական մնացորդի վրա հաշվարկվող տոկոսադրույք` տարեկան 5 տոկոս, «Նատալի Ֆարմ» դեղատների ցանցից դեղորայքի ձեռքբերում 5 տոկոս զեղչով:
Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների իրագործման շրջանակներում ստեղծվում են օրենսդրական հիմքեր, մասնավորապես, մշակվում են օրենքների փաթեթի ենթաօրենսդրական ակտեր, որն ընդունվել է 2010-ի դեկտեմբերին: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կենսաթոշակային ապահովության վարչության պետ Սմբատ Սաիյանը: Ավելին, նրա խոսքերով, ապրիլին պատրաստ են լինելու ենթաօրենսդրական ակտերը, որոնց հիման վրա Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից համապատասխան լիցենզիա ստացած իրավաբանական անձը կարող է ստեղծել կամավոր կենսաթոշակային ֆոնդեր կորպորատիվ սխեմայով:
Դրա հետ կապված` Սմբատ Սաիյանը հավելել է, որ կամավոր կենսաթոշակային կուտակումները կարող են իրականացնել առևտրային բանկերը բանկի և գործատուի միջև գործող պայմանագրի հիման վրա: Ինչ վերաբերվում է ապահովագրական ընկերություններին, որոնք նաև ֆինանսական շուկայի մասնակիցներ են և ներգրավվելու են բարեփոխումների մեջ, ապա այստեղ իրավիճակը մի փոքր ձգձգվում է: Վարչության պետը նշել է, որ Հայաստանում դեռ չեն գործում կյանքի ապահովագրման պայմանագրեր, որոնց ներմուծումը պահանջում է մի շարք նորմատիվ փոփոխություններ:
Ինչպես հայտնում է ԿԲ մամլո ծառայությունը, համաձայն նոր կարգի, յուրաքանքանչյուր կենսաթոշակառու ինքնուրույն է որոշում, թե ինչպես է ցանկանում ստանալ իր թոշակը՝ կանխիկ եղանակով փոստատարի կամ առաքիչի միջոցով, թե անկանխիկ՝ իր կողմից ընտրած բանկում հաշիվ բացելու միջոցով:
Ընդ որում, այդ նպատակով բացված բանկային հաշվի բացումը, վարումը և սպասարկումն իրականացվում են անվճար: Հաշվի առնելով, որ կենսաթոշակառուն կարող է բացել բանկում կենսաթոշակի համար նախատեսված բանկային հաշիվ, բանկերի կողմից առաջարկվում են նաև վճարային քարտեր: Բանկային հաշվին կցված վճարային քարտը նույնպես տրամադրվում և սպասարկվում է անվճար, բացառությամբ այլ բանկերին պատկանող բանկոմատներից դրամական միջոցներ ստանալու գործարքից:
Կենսաթոշակը բանկային հաշվով կամ վճարահաշվարկային կազմակերպության միջոցով ստանալու համար կենսաթոշակառուն կարող է այցելել իր բնակության վայրին մոտ գտնվող, վերը ներկայացված ցանկում ներառված որևէ բանկ, բանկի մասնաճյուղ կամ վճարահաշվարկային կազմակերպություն, լրացնի կենսաթոշակի համար նախատեսված բանկային հաշվի բացման կամ կենսաթոշակը կանխիկ եղանակով վճարման դիմում: Ընդ որում, կանխիկ եղանակով կենսաթոշակը ստանալու դեպքում, դիմումում նշում է, թե ինչպես է ցանկանում ստանալ իր թոշակը` անձամբ այցելելով տվյալ վճարահաշվարկային կազմակերպության գրասենյակ, թե առաքիչի կամ փոստատարի միջոցով տուն հասցնելու միջոցով: Միաժամանակ կենսաթոշակառուն ներկայացնում է իր անձնագիրը կամ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված անձը հաստատող այլ փաստաթուղթ, կենսաթոշակային գրքույկ և սոցիալական քարտ: Ընդ որում, անձնագրի կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթի վավեր լինելու պայմանը պարտադիր է: Այնուհետև բանկի կողմից կենսաթոշակառուին է տրամադրվում բանկային հաշվի համարը, իսկ կանխիկ եղանակով ստանալու դեպքում՝ վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից լրացված տեղեկանք, որը կենսաթոշակառուն պետք է ներկայացնի ՀՀ սոցիալական հարցերի նախարարության իր բնակավայրի սպասարկումը իրականացնող կենսաթոշակների նշանակման ստորաբաժանում՝ այսուհետ կենսաթոշակը տվյալ բանկային հաշվին փոխանցելու կամ տվյալ վճարահաշվարկային կազմակերպության միջոցով ստանալու նպատակով:

В этом направлении правительство страны прилагает все усилия, чтобы вовремя реализовать взятый курс реформ. По мнению экспертов, новые пенсионные реформы нацелены на то, чтобы изменить мировоззрение людей о своем будущем и самим управлять своими денежными средствами за счет их диверсификации, более того, эти реформы решают одну из важнейших проблем экономики – сокращение объемов теневой заработной платы.
Эксперты по пенсионным вопросам считают, что граждане Армении смогут получать пенсию, сопоставимую со своими доходами, а не равную, как это было раньше. Реализация реформ позволит населению изменить свою линию поведения, чтобы «граждане не возлагали все надежды только на государство и ждали, что оно обеспечить им безбедную старость».
С целью привлечения новых клиентов и, естественно, притока денежных средств, коммерческие банки Армении пустились в погоню, и каждый из них пытается предложить нашим пенсионерам разного рода привилегии и льготы.
C 2011 года в Армении действует новый порядок получения пенсий посредством финансовой системы, который реализуется посредством действующих на территории республики коммерческих банков и платежно-расчетными организациями. На данный момент в этом процессе принимают участие 15 банков – «Армбизнесбанк», «Араратбанк», «Банк Анелик», «Банк ВТБ (Армения)» «Армэкономбанк», «Банк Прометей», «БТА Банк», «Армянский Банк Развития», «Конверсбанк», «АКБА-Кредит Агриколь Банк», «Арцахбанк», «Арэксимбанк – группа Газпромбанка», «Юнибанк», «Ардшининвестбанк», «Меллат Банк», а также 6 небанковских платежно-расчетных организации, среди которых «Адалев Риа», «И-драм», «КВАДРАКОМ», «Депи тун», «МЕГА ПАНТЕРА», «Айпост». Как в Министерстве труда и по социальным вопросам, так и в банках, считают, что создается здоровая конкуренция по обслуживанию пенсионеров. Но вот что считают сами пенсионеры, – это никого не интересует. Армянские пенсионеры понятие не имеют и не смогут разобраться в таком понятии, как «конкуренция», чтобы с выгодой для себя доверить свою пенсию тому или иному банку или иной финансовой структуре.
Тем не менее, по последним данным Минсоца, заявки на получение пенсий в банках подало более 1000 пенсионеров. Вот, например, «Армэкономбанк» в ближайшее время намерен выпустить 100 000 карт совместно с сетью аптек «Натали Фарм», что составит порядка 20% от общего числа пенсионеров. И уже с 21 февраля пенсионеры смогут обратиться в банк и открыть пенсионный счет. Банк предлагает привилегии пользования пластиковыми картами, в частности, открытие, обслуживание и обналичивание этих карт будет бесплатным, а положительный остаток на счету будет начислять 5% годовых, более того, пенсионеры получат 5% скидку в аптеках «Натали Фарм». А по начислении пенсии на счет, получателю будет отправлено SMS-сообщение.
С целью повышения уровня информированности среди пенсионеров, Центральный банк Армении не замедлили представить разъяснения. Согласно новому порядку, каждый пенсионер сам решает, получать свою пенсию наличным (посредством почтальона или поставщика) или безналичным путем, открыв банковский счет. Причем, открытие этого счета, его ведение и обслуживание реализуется бесплатно, в том числе и посредством выдачи пластиковых карт. Выбрав банк или платежно-расчетную организацию, пенсионер заполняет предусмотренное для него заявление. При этом, в случае с наличным получением, пенсионер обязан отметить, как он желает получить пенсию: лично посещая платежно-расчетную организацию либо посредством почтальона или поставщика с доставкой на дом.
Одновременно пенсионер представляет паспорт или удостоверяющий личность документ, установленный законом РА «О государственных пенсиях», пенсионную книжку и социальную карту. Затем со стороны банка пенсионеру предоставляется номер банковского счета, а в случае с наличным порядком платежно-расчетная организация предоставляет пенсионеру заполненную справку, которую последний должен представить в подразделение по обслуживанию пенсионеров Министерства труда и по соцвопросам Армении, где он и будет получать пенсию. Учитывая важность и эффективность данного процесса, ЦБ РА будет строго следить за деятельностью лицензированных с его стороны субъектов, создавая здоровые конкурентные условия и обеспечивая обслуживание пенсионеров на должном уровне.
Надо отметить, что новый законодательный пакет в сфере пенсионных реформ дорабатывается. В частности, к апрелю будут готовы подзаконные акты, на основе которых юридическое лицо, получившее соответствующую лицензию от Центрального банка Армении, сможет зарегистрировать добровольные накопительные пенсионные фонды по корпоративной схеме.
Юридические и физические лица, желающие открыть накопительные пенсионные счета, уже могут воспользоваться соответствующими услугами банков Армении. Пенсионные вклады в банках оформляются, как и раньше, с той лишь разницей, что пенсионные отчисления гражданина с начала 2011 года учитываются в базе расчета его подоходного налога, таким образом, снижая его размер. Что же касается страховых компаний, которые также являются участниками финансового рынка и будут вовлечены в реформы, то здесь ситуация несколько затянется. Начальник управления пояснил, что в Армении пока не действуют полисы страхования жизни, внедрение которых требует целого ряда нормативных изменений.