Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը դրական է գնահատում կառավարության քայլերը երկրում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ և կարծում, որ այն պետք է ավելի խիզախ լինի: «Առաջին հերթին, ճգնաժամի շրջանում կառավարությունն ըմբռնումով մոտեցավ ՓՄՁ խնդիրներին և փորձեց նրան օգնության ձեռք մեկնել նոր արտոնյալ ծրագրերի իրագործման միջոցով»,- նշել է նա: Կառավարական աջակցության երկրորդ դրական ուղղությունը դարձել է տեսչական ստուգումների թվի կրճատումը, իսկ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման համար ներմուծվում է փաստաթղթերի էլեկտրոնային շրջանառություն: Բացի դրանից, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում ձևավորվում է կառույց, որը մշակելու է տեսչական ստուգումների ռազմավարությունը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը դրական է գնահատում հարկային վարչարարության բարելավմանն ուղղված կառավարության քայլերը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է զգալիորեն բարելավել Հայաստանի դիրքերն ըստ Doing Business-ի, այն է` 48-րդ տեղից բարձրանալով 21-րդ տեղը:

22 Февраль 2011 - 09:34 AMT
Армянский предприниматель положительно оценивает шаги правительства по улучшению бизнес-среды в стране
Исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Гагик Макарян положительно оценивает шаги правительства по улучшению бизнес-среды в стране и считает, что оно должно быть смелее. «Во-первых, в период кризиса правительство с пониманием отнеслось к проблемам малого и среднего бизнеса и попыталось протянуть ему руку помощи посредством реализации разных льготных программ», – отметил он. Вторым положительным направлением правительственного содействия, по словам Гагика Макаряна, стало сокращение числа инспекционных проверок, а для снижения коррупционных рисков внедряется электронный документооборот. Помимо этого, в Министерстве экономике Армении формируется структура, которая будет разрабатывать стратегию инспекционных проверок с целью их систематизации на основе применения аудитных проверок, которые не будут носить массовый характер.
Депутат парламента Армении от правящей Республиканской партии, председатель постоянного парламентского комитета по экономическим вопросам Вардан Айвазян также дал положительную оценку правительственным шагам по улучшению налогового администрирования. При этом он отметил, что дано поручение президента страны Сержа Саргсяна значительно улучшить позиции Армении по Doing Business: с 48 позиции подняться до 21-ой.