22 Փետրվար 2011 - 10:15 AMT
Արտահանումը, մասնավորապես, արդյունաբերության ոլորտում պետք է դառնա հայկական տնտեսության գերակայությունը` հաշվի առնելով ոչ մեծ ներքին շուկան: Այդ մասին փետրվարի 22-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության կոլեգիայի առաջին համատեղ նիստում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Կառավարության պլաններում առաջնային է համարվում արդյունաբերության զարգացումը, որը կողնորոշված է դեպի արտահանում»,- ընդգծել է նա:
Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ արտահանման զարգացմանն ուղղված կառավարության ռազմավարության ձևավորման համար նախարարությունը պլանավորում է կանոնավոր հանդիպումներ գործարար շրջանների ներկայացուցիչների հետ, իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կոլեգիայի համատեղ նիստեր տեղի են ունենալու Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Զարգացման հայկական գործակալության հետ:
Նախարարը նաև հաղորդել է, որ Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը և Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը ներառված են էկոնոմիկայի նախարարության կոլեգիայի կազմի մեջ:

Экспорт, в частности, в промышленной сфере, должен стать приоритетом для армянской экономики, с учетом небольшого внутреннего рынка. Об этом 22 февраля на первом совместном заседании коллегии Минэкономики Армении и правления Союза промышленников и предпринимателей Армении заявил министр экономики Тигран Давтян. “В планах правительства приоритетным является развитие промышленности, ориентированной на экспорт” – подчеркнул он.
Тигран Давтян добавил, что для формирования стратегии правительства по развитию экспорта, министерство планирует проводить регулярные встречи с представителями деловых кругов, а совместные заседания коллегии Минэкономики РА пройдут и с Торгово-промышленной палатой (ТПП), и с Армянским агентством развития (ААР).
Глава министерства также сообщил, что председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, председатель ТПП Мартин Саркисян и генеральный директор ААР Роберт Арутюнян включены в состав коллегии Минэкономики РА.