Սթար Դիվայդ ՓԲԸ-ի նոր բաժնետերը կդառնա Viest Assets Ltd-ն` գրանցված BVI-ում, որին էլ կպատկանի բաժնետոմսերի 100%-ը: Բանակցությունները ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի ներկայիս բաժնետերերի հետ արդեն ավարտված են, իսկ իրավաբանական ձևակերպումները դեռևս ընթացքում են:
«Ընկերության ձեռքբերման քննարկումներին նախորդել են բանակցություններ վարկատու բանկերի հետ, որի արդյունքում ՍԹԱՐ-ի ֆինանսական ողջ պարտքը կվերակառուցվի»,-նշեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
Նոր բաժնետերը, առաջիկա 3 ամիսների ընթացքում, պարտավորվել է կատարել 5-10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում բաժնետիրական կապիտալի և պարտքի տեսքով, որը ուղղված կլինի ընկերության շրջանառու կապիտալի հզորացմանը և հետագա զարգացմանը:
«Ընկերության պարտավորությունները բոլոր մատակարարների նկատմամբ մնում է ուժի մեջ, որոնց մարման վերաբերյալ ընկերության ղեկավարությունը բանակցությունների նոր փուլ կսկսի մատակարարների հետ»,-ավելացրեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
Բաժնետերերի փոփոխման արդյունքում փոփոխությունները տեղի չեն ունենա ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի ղեկավար անձնակազմում: Նախկինում քննարկված և ընկերության կողմից կազմված զարգացման և ընդլայնման պլանները կմնան անփոփոխ. 2011թ.-ին ՍԹԱՐ-ը կբացի ևս 12 խանութ Երևանում և մոտակա քաղաքներում:

23 Февраль 2011 - 08:58 AMT
Новым акционером торговой сети СТАР станет Viest Assets Ltd зарегистрированная в BVI, которая будет обладателем 100% акций компании. Переговоры с нынешним владельцем торговой сети СТАР уже произведены, а юридические оформления находятся в стадии процесса.
“Обсуждению приобретения предшествовали переговоры с банками-кредиторами, в результате чего весь финансовый долг компании будет реструктурирован”, – отметил исполнительный директор торговой сети СТАР Ваган Керобян.
Новый владелец, в течение ближайших 3 месяцев, обязуется инвестировать от 5 до 10 млн. долларов США в виде акционерного капитала и долга, который будет направлен на укрепление оборотного капитала компании и на дальнейшее развитие.
“Все обязательства перед поставщиками остаются в силе, по исполнению которых руководство вскоре начнет новый раунд переговоров”, – добавил Керобян.
В результате смены акционеров, руководящий состав компании изменен не будет. Обсужденные и составленные ранее планы по развитию и расширению компании останутся неизменными: в 2011 году СТАР откроет еще 12 супермаркетов в Ереване и близлежащих городах.