23 Փետրվար 2011 - 10:56 AMT
ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ներկայացրել է Baku.am կայքը, որը նվիրված է Բաքվի հայ համայնքի պատմությանը: Ինչպես հայտարարել է մամլո ասուլիսում թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ներկայացնում է Բաքու քաղաքի հայ համայնքի հասարակական, մշակութային և գործարար կյանքը լուսաբանող իր բնույթով եզակի եռալեզու կայքէջը: Կայքէջում զետեղված հարյուրավոր լուսանկարներն ու փոստային բացիկները լուսաբանում են հայկական ընտանիքների, հայապատկան շենքերի, Բաքվում լույս տեսած հայկական մամուլի, գրահրատարակչության, գովազդային հայտարարությունների և, ընդհանրապես Բաքու քաղաքում հայկական երբեմնի մշակութային ներկայության պատմությունը:
Առանձին բաժնով ներկայացված է Բաքու քաղաքում 1905, 1918, 1990 թվականներին տեղի ունեցած հայկական կոտորածները լուսաբանող փաստաթղթեր և լուսանկարներ:
«Մենք ցանկանում ենք հնարավորություն տալ Ադրբեջանի երիտասարդությանը, որտեղ հակահայկական քարոզչամեքենան կառավարական մակարդակում արգելում է Ադրբեջանի պատմության մեջ հայերի դերի մասին ինչ-որ հիշատակություն, այլընտրանքային տեղեկատվություն ստանալ Բաքվի պատմության մասին: Կայքն ուղղված չէ ազգամիջյան ատելության հրահրմանը, այլ գրված է ակադեմիական լեզվով»,- ասել է Դեմոյանը և հավելել, որ իրենք խուսափել են հայկական տեղեկություններ օգտագործելուց, տեղեկատվությունը հիմնված է արտասահմանյան աղբյուրների վրա:
Հայերն էական դեր են խաղացել ոչ միայն քաղաքի մշակութային կյանքում` հիմնելով առաջին թատրոնը, գրադարանները, այլ նաև նավթային արդյունաբերության, ֆինանսական և բանկային ոլորտների զարգացման մեջ:
Baku.am կայքում ներկայացված են փաստաթղթեր և լուսանկարներ, որոնք վերաբերվում են մինչև 1920թ. ընկած ժամանակահատվածին: Կայքը համալրվելու է նոր տեղեկատվությամբ, մասնավորապես, խորհրդային շրջանում հայ համայնքի պատմության մասին:

Mузей-институт Геноцида Армян презентовал сайт Baku.am, посвященный истории армянской общины столицы Азербайджана – Баку. Как заявил в ходе презентации директор музея Айк Демоян, трехъязычный сайт предназначен для научных организаций, архивов и всех тех, кто интересуется историей армянских общин и города Баку. «Мы хотим дать возможность молодежи Азербайджана, где антиармянская агитация на правительственном уровне запрещает какое-либо упоминание о роли армян в истории Азербайджана, получить альтернативную информацию об истории Баку. Этот сайт не направлен на разжигание межэтнической ненависти, а написан академическим языком», – сказал Айк Демоян. Он также отметил, что сайт открыт для дополнений, замечаний и предложений, в том числе со стороны интересующихся историей города из Азербайджана. Сотни фотографий, иллюстраций и почтовых открыток, размещенных на сайте представляют жизнь армянских семей, здания, принадлежащие армянам, армянскую прессу и книгоиздательство, рекламные объявления и др. Отдельным разделом представлены документы и фотография, освещающие погромы армян в Баку 1905, 1918, 1990 годов. «Мы избегали использования армянской информации, информация основана на иностранных источниках», – подчеркнул Айк Демоян.
Армяне сыграли существенную роль не только в культурной жизни города, основав первый театр, библиотеки, но и в развитии нефтяной промышленности, в финансовой и банковской сферах и др. По данным на 1846 год вся торговля Закавказья с Россией находилась в руках у армян. А в результате объявленного правительством аукциона в 1872 году собственниками нефтескважин стали 12 русских и 11 армянских предпринимателей, а также одно армянское товарищество.
На сайте Baku.am представлены документы и фотография относящиеся к периоду до 1920 года. Сайт будет пополняться новой информацией, в частности, относящейся к истории общины в советский период.