23 Փետրվար 2011 - 12:17 AMT
2011 թվականի պետական բյուջեի հունվար ամսվա եկամուտները կազմել են 57.1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 36.9 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 31.4 տոկոսով և 17.7 տոկոսով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին եռամսյակի հաստատած ծրագրային ցուցանիշների կատարումը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 6.9 տոկոսով, ծախսերի գծով` 4 տոկոսով:
Նախորդ տարվա հունվար ամսվա համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 11.6 տոկոսով կամ շուրջ 6 մլրդ դրամով, որն ապահովվել է հարկերի, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների 12.9 տոկոս (6.1 մլրդ դրամ) աճով: Հաշվետու ժամանակահատվածում այլ եկամուտները նվազել են 2.3 տոկոսով, իսկ արտաքին աղբյուրներից պաշտոնական դրամաշնորհներ չեն ստացվել:
2011 թվականի հունվարին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 36.9 մլրդ դրամի ծախսեր: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերը նվազել են 4.4 տոկոսով կամ 1.7 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է հիմնական միջոցների և պետական հատվածի այլ մակարդակներին հատկացվող դրամաշնորհների գծով ծախսերի նվազմամբ:
2011 թվականի հունվարին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 20.1 մլրդ դրամ հավելուրդով` առաջին եռամսյակում նախատեսված 26.7 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց: Ներքին աղբյուրների գծով հավելուրդը կազմել է շուրջ 16.9 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման գծով` 3.3 մլրդ դրամ, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

23 Февраль 2011 - 12:17 AMT
Доходы государственного бюджета Армении в январе 2011 года составили 57,1 млрд драмов, а расходы – 36,9 млрд драмов, что обеспечило выполнение квартальных плановых показателей госбюджета на 31,4% и 17,7%, соответственно, сообщает пресс-служба Министерства финансов РА.
По сравнению с тем же периодом прошлого года, доходы госбюджета возросли на 11,6% или порядка 6 млрд драмов. При этом на 12,9% (6,1 млрд драмов) возросли налоговые поступления, государственные пошлины и социальные выплаты, на 2,3% сократились другие доходы, а вот за указанный период из внешних источников не поступали официальные гранты.
Расходы госбюджета в январе 2011 года составили 36,9 млрд драмов, что на 4,4% (1,7 млрд драмов) меньше аналогичного периода 2010 года.
В январе 2011 года госбюджет Армении был выполнен с профицитом в 20,1 млрд драмов против запланированного на первый квартал дефицита в 26,7 млрд драмов. По линии внутренних источников профицит составил порядка 16,9 млрд драмов, а по линии внешних – 3,3 млрд драмов.