ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այցը տարածաշրջան պայմանավորված է Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական բաժանմունքի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը: Ըստ նրա, կարելի է ենթադրել, որ բանակցությունները Հայաստանում կընթանան երեք թեմաների շուրջ; «Դա կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը մարտի 5-ին կայանալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման լույսի ներքո: Ամերիկացի դիվանագետները, հավանաբար, կներկայացնեն ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը հանդիպման վերաբերյալ: Երկրորդ հարցը հայ-թուրքական հարաբերությունները կլինեն: Չի բացառվում, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է վերակենդանացնել գործընթացը, չնայած նրան, որ հարաբերությունների կարգավորումը ենթադրում է 2 տարի առաջ ստորագրված վավերացումը խորհրդարաններում: Եվ երրորդը՝ հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող հարցերը կլինեն»,-ասել է Մարկարովը:
Փետրվարի 24-ին Երևան են ժամանում ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգն ու Եվրոպայի ու Եվրասիայի գծով պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը: Դիվանագետները մտադիր են այցելել Հարավային Կովկասի երկրներ, Ալբանիա և Բոսնիա ու Հերցոգովինա:

23 February 2011 - 12:27 AMT
The U.S. State Department officials’ visit to the region is explained by the development of the events in South Caucasus, according to CIS States Institute’s Armenian Subsidiary director.
Alexander Markarov believed 3 issues will be on the visit agenda. “Here belong Karabakh conflict settlement in view of March 5 meeting between Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents in Sochi; discussion, focusing on resumption of Armenia-Turkey rapprochement process; Armenia-U.S. relations,” he noted in a conversation with PanARMENIAN.Net reporter.
On February 24, Deputy Secretary of State James Steinberg and Assistant Secretary of State for Europe and Eurasian Affairs Philip Gordon will arrive in Yerevan. Visits to South Caucasus state, Albania, Bosnia and Herzegovina are on U.S. diplomats’ agenda.