ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այցը տարածաշրջան պայմանավորված է Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական բաժանմունքի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը: Ըստ նրա, կարելի է ենթադրել, որ բանակցությունները Հայաստանում կընթանան երեք թեմաների շուրջ; «Դա կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը մարտի 5-ին կայանալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման լույսի ներքո: Ամերիկացի դիվանագետները, հավանաբար, կներկայացնեն ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը հանդիպման վերաբերյալ: Երկրորդ հարցը հայ-թուրքական հարաբերությունները կլինեն: Չի բացառվում, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է վերակենդանացնել գործընթացը, չնայած նրան, որ հարաբերությունների կարգավորումը ենթադրում է 2 տարի առաջ ստորագրված վավերացումը խորհրդարաններում: Եվ երրորդը՝ հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող հարցերը կլինեն»,-ասել է Մարկարովը:
Փետրվարի 24-ին Երևան են ժամանում ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգն ու Եվրոպայի ու Եվրասիայի գծով պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը: Դիվանագետները մտադիր են այցելել Հարավային Կովկասի երկրներ, Ալբանիա և Բոսնիա ու Հերցոգովինա:

Визит высокопоставленных представителей госдепартамента США в регион обусловлен развитием ситуации на Южном Кавказе. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил директор Армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров. По его словам, можно предположить, что переговоры в Армении будут вестись вокруг трех тем. «Это урегулирование нагорно-карабахского конфликта в свете предстоящей 5 марта встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи. Американские дипломаты, скорее всего, представят позицию США по поводу встречи. Второй вопрос – армяно-турецкие отношения. Не исключено, что Вашингтон хочет реанимировать процесс, несмотря на то, что нормализация отношений предполагает ратификацию подписанных 2 года тому назад Протоколов в парламентах. И, наконец, третье – это армяно-американские отношения», – сказал Маркаров.
24 февраля в Ереван прибывает заместитель госсекретаря США Джеймс Стайнберг и помощник госсекретаря по Европе и Евразии Филип Гордон. Американские дипломаты намерены посетить страны Южного Кавказа, Албанию и Боснию и Герцеговину.