23 Փետրվար 2011 - 15:37 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ 2011 թվականի ներդրումային ծրագիրը կկազմի 13,916 մլրդ դրամ, որի շուրջ 94%-ն ուղղվելու է ենթակառուցվածքների, այդ թվում` երկաթուղային գծերի վերանորոգմանը և արդիականացմանը, շենքերի, շինությունների և գծանցների, վագոնների, երկաթուղային 8 կամուրջների վերանորոգմանը, կապի կառավարման համակարգի, որոշ կայարանների արդիականացմանը և այլն: Այդ մասին փետրվարի 23-ին Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարին կից կոլեգիայի նիստի քննարկմանն ժամանակ հաղորդեց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը: Նա ավելացրեց, որ մանրամասն ներկայացնելով հարցը նշեց, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների, այս տարի զգալիորեն աճել է ենթակառուցվածքների համար հատկացվող ներդրումների ծավալը:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն առաջարկեց ՀԿԵ-ի այս տարվա ներդրումային ծախսային ծրագրում ընդգրկել երկաթուղային թունելների անվտանգության ապահովման հարցը` համապատասխան տեսախցիկների տեղադրմամբ:
Նախարարը հաղորդեց նաև, որ ՀԿԵՈւ ծրագրերն այսուհետ երկուստեք մանրամասն կքննարկվեն, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողություն իրականացնել ներդրումային ծրագրի նկատմամբ` միաժամանակ ապահովելով դրա թափանցիկությունը:

Инвестиционная программа ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” на 2011 год составит 13,916 млрд драмов, из которых 94 % будут направлены на модернизацию и ремонт инфраструктуры железной дороги. Об этом сообщил на заседании коллегии Министерства транспорта и связи Армении первый заместитель министра Грант Бегларян. Он добавил, что в этом году, в отличие от прошлых, существенно увеличился объем инвестиций, выделяемых на инфраструктуру.
В свою очередь министр транспорта и связи Армении Манук Варданян предложил ЮКЖД включить в свою инвестиционную программу вопрос обеспечения безопасности железнодорожных тоннелей с помощью установки в них видеокамер.
Министр также сообщил, что программы ЮКЖД впредь будут подробно обсуждаться с Министерством, что даст возможность контроля за инвестиционными программами, а также обеспечит их прозрачность.