24 Փետրվար 2011 - 09:12 AMT
ՎիվաՍելը վաճառում է թե' HTC, թե' Nokia սմարթֆոններ, ինչպես նաև սեփական բրենդի ՄՏՍ սմարթֆոններ: ՎիվաՍելի վաճառքի գծով պատասխանատու Արփինե Պարոնյանը տեղեկացրեց, որ ամսական 60% վաճառվում է HTC սմարֆոններ, իսկ 40% Nokia սմարթֆոններ. «Քանի որ HTC-ներն աշխատում են անդրոիդ համակարգով, ավելի հարմար են: Nokia սմարթֆոններն HTC-ների ֆոնի տակ 2-րդ պլան են մղվել: Հաճախորդը գալիս է պատրաստված, ուսումնասիրած. արդեն գիտի, ինչ հեռախոս պետք է գնի»:
«Nokia» բջջային հեռախոսների կենտրոնի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը տեղեկացրեց, որ ամենից շատ վաճառվում են Nokia N և C սերիայի հեռախոսները: Ամենամեծ քանակությամբ վաճառվել է nokia 5800 մոդելը, իսկ հիմա մեծ պահանջարկ ունեն symbian 3 համակարգով աշխատող C7, N8 սմարթֆոնները: Մեկ ամսվա ընթացքում Nokia-ն վաճառում է մոտ 100 N8 սմարթֆոն:
«Մարդիկ սմարթֆոն են ընտրում ֆունկցիաների` մեծ ծավալի հիշողության, լուսանկարելու բարձր որակի, հետո արդեն wi fi ինտերնետի համար, սակայն ոչ ծրագրային հնարավորությունների համար»,-ասում է Վազգեն Բախշեցյանը: «Օրանժի» վաճառքի գծով խորհրդատու Լաուրա Մկրտչյանն ասում է, որ աղջիկները նախընտրում են iPhone 3, քանի որ այն դիզայնով ավելի կանացի է, քան iPhone 4-ը. «Սմարթֆոն ընտրելիս հիմնականում ցանկանում են, որ տեսախցիկը լավ նկարի, զգայուն (touch) լինի, իսկ վերջում միայն Wi Fi ինտերնետին միանալու հնարավորություն ունենա»:
«Յունիքոմփ» ընկերությունը վաճառում է HTC և HP սմարթֆոններ: «Յունիքոմփ»-ի տնօրեն Արմեն Բալդրյանը տեղեկացրեց, որ վաճառքը բարձրանում է, երբ ստանում են HTC-ի նոր մոդելներ. «Մենք ամսական վաճառում ենք մոտ 50 HTC հեռախոս: Մարդիկ ավելի շատ նախընտրում են անդրոիդ համակարգով աշխատող սմարթֆոններ»: «Գնորդները նախընտրում են, որ էկրանը մեծ լինի, լավ որակով նկարի»,- ասում է «Յունիքոմփ»-ի սպասարկման աշխատակիցը:

По словам консультанта по продажам одного из центров обслуживания “Orange Армения” Лауры Мкртчян, в течение месяца в центре в среднем продается 2 смартфона Blackberry, 12 HTC и 15 iPhone. «За последние же 3 месяца за iPhone 4 у нас выстраиваются очереди», – сказала она. По мнению Лауры Мкртчян, iPhone предпочитают лишь за громкий бренд, а вот деловые люди в основном отдают предпочтение смартфонам HTC и Blackberry.
VivaCell-MTС предлагает своим клиентам смартфоны HTC и Nokia, а также брендированный смартфон МТС 916. Ответственная по продажам VivaCell-МТС Арпине Паронян отметила, что 60% от всех проданных за месяц смартфонов составляют смартфоны HTC, а 40% – смартфоны Nokia: “Когда клиент приходит покупать телефон, он в целом уже знает, что ему нужно”.
Директор по продажам официального представителя Nokia в Армении Вазген Бахшецян сообщил, что из смартфонов клиенты центра Nokia отдают предпочтение в основном смартфонам серии Nokia N и C. “Раньше в очень большом количестве продавался Nokia 5800, теперь же большой спрос на смартфоны C7, N8, работающие на основе системы symbian 3. За месяц Nokia продает примерно 100 смартфонов N8 ”, – сказал он. По его мнению, люди выбирают смартфоны, исходя из их функциональности: возможность большой памяти, высококачественная фотосъемка, доступ к Wi Fi, программные возможности их особо не интересуют.
Лаура Мкртчян (“Orange Армения”) считает, что iPhone 3 больше предпочитают девушки из-за его дизайна: “Выбирая смартфон, люди в основном хотят, чтобы режим фотосъемки был высококачественным, телефон был сенсорным, а потом лишь их интересует доступ к к Wi Fi”.
Армен Балдрян, директор компании Юникомп, которая продает смартфоны HTC и HP, сообщил, что уровень продаж ощутимо возрастает, когда появляются новые модели HTC: “Мы за месяц продаем примерно 50 смартфонов HTC. Наши клиенты в основном предпочитают смартфоны, работающие на операционной системы Андроид». “А в основном покупатели хотят, чтоб у телефона был большой экран, а фотосъемка – качественной”, – поделился один из сотрудников Юникомпа.