24 Փետրվար 2011 - 09:26 AMT
ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 24-ի նիստում պահուստային ֆոնդից Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացրել է 538 մլն դրամ սերմնաբուծության զարգացման համար:
Ինչպես հայտնել է գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, հատկացումներն ուղղվելու են արտասահմանից գարու և եգիպտացորենի բարձրորակ սերմեր ներկրելուն, որոնք անվճար տրամադրվելու են ֆերմերային տնտեսություններին, որոնք զբաղվում են հացահատիկային կուլտուրաների մշակմամբ:
Դրա հետ կապված` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում սերմնաբուծության զարգացումը պետական աջակցության սոցիալական փաթեթի մաս է: Նրա խոսքերով, այդ աջակցությունը լուծում է միանգամից մի քանի խնդիր, առաջին հերթին բարձրանում է մշակվող հացահատիկային կուլտուրաների որակը, ավելանում են ցանքատարածքները, բացի դրանից, կառավարական աջակցությունը կրում է սոցիալական բնույթ, ինչպես նաև ուղղված է անասնաբուծության զարգացմանը, քանի որ հացահատիկային կուլտուրաները մտնում են նրանց սննդակարգի մեջ: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ անհրաժշտության դեպքում պետական աջակցությունն ավելանալու է:

24 Февраль 2011 - 09:26 AMT
Правительство Армении на заседании 24 февраля из Сберегательного фонда выделило Министерству сельского хозяйства Армении 538 млн. драмов на развитие семеноводства.
Как сообщил министр сельского хозяйства Серго Карапетян, выделенные средства будут направлены на приобретение за рубежом высококачественных семян ячменя и кукурузы, которые будут предоставляться фермерским хозяйствам, занимающимся выращиванием зерновых культур, на бесплатной основе.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что развитие семеноводства в Армении является частью социального пакета госсодействия, в результате которого порядка 18 тыс. фермерских хозяйств. По его словам, данное содействие решает сразу несколько задач: во-первых, повышается качество выращиваемых зерновых культур, увеличиваются посевные территории, помимо этого, правительственное содействие носить социальный характер, а также направлено на развитие скотоводства, поскольку зерновые культуры входят в рацион их питания. При этом глава правительства добавил, что в случае необходимости госсодействие будет увеличено.