25 Փետրվար 2011 - 05:27 AMT
2011 թվականի եղանակային պայմաններն առայժմ բարենպաստ են Հայաստանի գյուղատնտեսության համար` համեմատած անցյալ տարվա հետ, որի արդյունքում այդ ոլորտում ամենամեծ անկումը գրանցվեց` 14,5%: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման (ԱԳՄ) նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը:
Նրա կարծիքով, մրգի գները պետք է ավելի ցածր լինեն, քան անցյալ տարի, սակայն դա վերջնականապես կախված կլինի կրծողների և զանազան հիվանդությունների դեմ պայքարից:
Այս կապակցությամբ Հրաչյա Բերբերյանն ընդգծել է, որ 2011-ին Հայաստանում լոլիկը գրեթե երկու անգամ էժան կլինի, քան անցյալ տարի: Դա պայմանավորված է նրանով, որ գյուղատնտեսներին ԱԳՄ կողմից 500հա համար լոլիկի սերմեր էին անվճար բաժանվել: Նա ավելացրել է, որ անցյալ տարվա համեմատ կէժանանա նաև վարունգը, քանի որ գյուղացիներին անվճար բաժանվել են նաև այդ բանջարատեսակի սերմեր:

25 Февраль 2011 - 05:27 AMT
Погодные условия в 2011 году пока благоприятны для сельского хозяйства Армении, по сравнению с прошлым годом, в результате чего спад в этой сфере был самым большим – 14,5%. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил председатель Аграрно-крестьянского объединения (АКО) Армении Грачья Берберян.
По его мнению, цены на фрукты должны быть ниже, чем в прошлом году, однако, это будет окончательно зависеть от борьбы с грызунами и различными болезнями.
В связи с этим Грачья Берберян подчеркнул, что помидоры в Армении в 2011 будут почти в два раза дешевле чем в прошлом году. Это обусловлено тем, что фермерам со стороны АКО были бесплатно розданы семена помидоров на 500 га. Он также добавил, что подешевеют по сравнению с прошлым годом и огурцы, так как фермерам были бесплатно розданы и их семена.