25 Փետրվար 2011 - 10:29 AMT
«Սոցիոմետր». Ազգի հոգեբանական կայունությունը քարտ-բլանշ է տալիս իշխանություններին գնաճը զսպելու համար
«Հոգեբանական տեսանկյունից մենք ուժեղ ազգ ենք, որը սովոր է զրկանքների, և դա իշխանություններին քարտ-բլանշ է տալիս գնաճը որոշակի մակարդակում պահելու համար»,- փետրվարի 25-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Այնուամենայնիվ, նման իրավիճակի շարունակումը հանգեցնելու է բնակչության շարքում լարվածության աճին: Ադիբեկյանը համոզված է, որ Հայաստանում աղքատության մակարդակը ռեսուրսներն անարդյունավետ կառավարելու արդյունք է և կախված չէ շրջափակումից, որում գտնվում է մեր երկիրը, այլ նաև ռեսուրսների առկայությունից: Դրա հետ կապված` նա բերել է Վրաստանի օրինակը, որը ելք ունի դեպի ծով, և Ադրբեջանը, որը վառելիքի հսկայական պաշարներ ունի, այդ երկրներում աղքատությունը նույնպես բարձր մակարդակում է:
Իր հերթին, կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը համաձայնվել է սոցիոլոգի կարծիքի հետ Հայաստանում պետական կառավարման համակարգի անարդյունավետության վերաբերյալ: Նա հավելել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում կառավարության ցանկացած որոշում առաջացրել է սոցիալական խմբերի դժգոհությունը և նշել, որ «Հայաստանում սոցիալական լարվածությունն օրըստօրե աճում է»:

25 Февраль 2011 - 10:29 AMT
«Социометр»: Привычка нации к лишениям дает карт-бланш армянским властям для сохранения инфляции на определенном уровне
«С психологической точки зрения мы являемся сильной нацией, привыкшей к лишениям, и это предоставляет карт-бланш властям для сохранения инфляции на определенном уровне», – заявил 25 февраля на пресс-конференции в Ереване руководитель социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян. Тем не менее, продолжение подобного ситуации приведет к росту напряженности среди населения. Агарон Адибекян уверен, что уровень бедности в Армении является результатом неэффективного управления ресурсами и не зависит от блокады, в которой находится наша страна, а также наличия ресурсов. В связи с этим он привил пример Грузии, у которой есть выход к морю, и Азербайджан, имеющий огромные топливные ресурсы, однако уровень бедности в этих странах тоже на высоком уровне.
В свою очередь эксперт по управлению Арутюн Месробян согласился с мнением социолога относительно неэффективности действующей в Армении системы госуправления. При этом он добавил, что в течение последних двух лет любое решение правительства вызывало бунт отдельных социальных групп, отметив, что «социальная напряженность в Армении усиливается день ото дня».