26 Փետրվար 2011 - 11:57 AMT
Հայաստանի կառավարությունն օգտագործում է իրեն օրենքով հատկացված բոլոր լծակները, որպեսզի կանխի շաքարավազի գնի կտրուկ բարձրացումը: Այդ մասին Ծաղկաձորում «Կամուրջ 2011» միջազգային տնտեսական ֆորումի բացումից հետո լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Այս կապակցությամբ նա նշել է, որ ներկայիս օրենսդրության շրջանակներում կառավարությունն ունի լծակներ, որոնք կարող է օգտագործել, մասնավորապես այնպիսի կառույցների միջոցով, ինչպիսիք են ՏՄՊՊՀ և Պետեկամուտների կոմիտեն, կարելի է սպառողական շուկայում կայուն իրադրություն ապահովել, անգամ նախքան նոր օրենսդրական փաթեթի ընդունումը:
Հայաստանում գնաճը կանխելու համար դեպի Վրաստան շաքարավազի արտահանման հնարավոր արգելման մասին հարցին Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է. «Ես չեմ կարծում, որ դա ճիշտ մոտեցում է, որովհետև խնդիրը դրանում չէ, և որ եթե արտահանումն արգելվի, ապա գները կկայունանան»:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում 1կգ շաքարավազի գինն աճել է 305 դրամից մինչև 350 դրամ ($1): Վրացական ԶԼՄ-ների հրապարակումների համաձայն, 1կգ շաքարավազի գինը հարևան երկրում 1,5 անգամ էժան է:

26 Февраль 2011 - 11:57 AMT
Правительство Армении использует все предоставленные ему законом рычаги, чтобы не допустить резкого повышения цен на сахар. Об этом журналистам заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян после открытия проходящего в курортном городе Цахкадзор международного экономического форума «Мост 2011».
В связи с этим он отметил, что и в рамках нынешнего законодательства правительство имеет рычаги, которые может использовать, в частности, посредством таких структур, как ГКЗЭК и Госкомитет по доходам, и этими инструментами обеспечить на потребительском рынке стабильную ситуацию, даже до принятия нового законодательного пакета.
На вопрос о возможно запрете экспорта сахара в Грузию, чтобы не допустить повышения цен в Армении, Тигран Саркисян ответил: «Я не думаю, что это правильный подход, потому что не в этом проблема, и что если запретить экспорт, то цены стабилизируются».
На сегодняшний день цена 1 кг сахара в Армении возросла с 305 драмов до 350 драмов ($1). Согласно публикации грузинских СМИ, цена на 1 кг сахара в соседней стране стоит в 1,5 раза дороже.