26 Փետրվար 2011 - 12:17 AMT
Գների բարձրացման հարցը պետք է դիտարկել համալիր կերպով և այդ հարցով զբաղվելու համար պետության ներկայացուցիչների, արտադրողների ու սպառողների մասնակցությամբ հատուկ խմբեր ստեղծել: Այդ մասին փետրվարի 26-ին Ծաղկաձոր հանգստավայրում «Կամուրջ 2011» միջազգային տնտեսական ֆորումի բացումից հետո լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, այս նպատակով կախված ապրանքի անունից հետազոտություններ են անցկացվում` սկսած ապրանքի արտադրությունից մինչև սպառում: Այնուհետև առաջարկվում է կախված առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակից խմբեր ձևավորել, որոնք համաձայնեցման գործառույթ կունենան, և այդ խմբերում կլինեն ինչպես պետության ներկայացուցիչների, այնպես էլ արտադրողներ և սպառողներ, որոնք պետք է համաձայնության գան ռեժիմի հարցում, որը պետք է գործի արտադրությունից մինչև սպառում ողջ շղթայում, և հետագայում այդ համաձայնեցված ընթացակարգերը կպահպանվեն: «Մենք նման գործընթացներ ենք նախաձեռնում հիմնական և առաջին անհրաժեշտության ապրանքի առնչությամբ, որն առաջին հերթին է մտահոգում մեր քաղաքացիներին»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

26 Февраль 2011 - 12:17 AMT
Вопрос повышения цен нужно рассматривать комплексно и создать специальные группы с участием представителей государства, производителей и потребителей, которые займутся этим вопросом. Об этом журналистам 26 февраля сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян после открытия проходящего в курортном городе Цахкадзор международного экономического форума «Мост 2011».
По его словам, с этой целью в зависимости от наименования товара проводятся исследования: начиная от производства товара до потребления. Затем предлагается в зависимости от вида товара первой необходимости сформировать группы, которые будут иметь функцию согласования, и в этих группах будут как представители государства, так производителей и потребителей, которые должны будут прийти к согласию относительно режима, который должен быть по всей цепочке от производства до потребления, и в дальнейшем эти согласованные процедуры будут сохраняться. «Такие процессы мы инициируем по основным товарам и товарам первой необходимости, которые беспокоят наших граждан в первую очередь», – подчеркнул армянский премьер.