28 Փետրվար 2011 - 08:43 AMT
Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի հայերի ապագա համագումարի կազմակերպված նիստը: Ինչպես լրագրողներին հայտարարել է ապագա համագումարի կազմկոմիտեի անդամ Ռոման Գուլբանդյանը, այսօրվա նիստի նպատակն է ապագա համագումարի կազմակերպումը, որին մասնակցում են շուրջ 30 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ներկայացնում են Ադրբեջանի հայերի շահերը:
Նա նշել է, որ նրանց նպատակն է նոր սուբյեկտի ստեղծումը, որը ներկայացնելու է Ադրբեջանի հայերի շահերը բոլոր միջազգային ատյաններում: Նա նաև նշել է, որ կազմակերպության նպատակն է հասնել Ադրբեջանում հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, պահանջել փոխհատուցել Ադրբեջանի հայ փախստականներին, ինչպես նաև մասնակցել բանակցային գործընթացին:
Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները երբեմն հանդիպում են ադրբեջանցի փախստականների հետ, բայց, չգիտես ինչու, մոռանում են հարյուր հազարավոր հայ փախստականների մասին: Նա նաև հիշեցրել է, որ ներկա Ադրբեջանն Ադրբեջանական Ժողովրդավարական Հանրապետության իրավահաջորդն է, որում օրենքով ճանաչվել է, որ պետականաստեղծ ժողովուրդներից է նաև հայությունը:

28 Февраль 2011 - 08:43 AMT
В музее Геноцида армян прошло организационное заседание будущего съезда армян Азербайджана. Как журналистам заявил член оргкомитета будущего съезда Роман Гулбандян, целью сегодняшнего заседания является подготовка будущего съезда, в котором принимают участие представители около 30 организаций, представляющих интересы армян Азербайджана.
Он отметил, что их целью является создание нового субъекта, который будет представлять интересы армян Азербайджана во всех международных инстанциях. Он также добавил, что цель организации – добиться признания геноцида армян в Азербайджане, требование компенсации армянским беженцем Азербайджана, а также участие в переговорном процессе.
В этой связи он заметил, что сопредседатели МГ ОБСе иногда встречаются с азербайджанскими беженцами, но при этом почему-то забывают о сотнях тысяч армянских беженцев. Он также напомнил , что нынешний Азербайджан является правопреемницей Азербайджанской Демократической республики, в которой по закону признавалось, что одно из государствообразующих нардов являются также армяне.