28 Փետրվար 2011 - 10:28 AMT
Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը մեծ վտանգ է տեսնում երկրի պետական պարտքի սպասարկման մեջ: Նրա խոսքերով, Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում վարկերի վերակազմավորման ուղղությամբ: «Դեռ 1.5 տարի առաջ պարզ էր, որ 2013-ին մենք պետք է մարենք 470 մլն դոլար արժողությամբ վարկը, հիմա նրանք փորձում են կրճատել այդ գումարը մինչև 300 մլն դոլար: Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարում է այն մասին, որ 400 մլն դոլար չկա, այլ կա միայն 300 մլն դոլարը»,- ասել է նա:
Հրանտ Բագրատյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը շատ բարդ իրավիճակում է գտնվում: «Հայաստանը ներգրավված է հսկայական պարտքի մեջ, իսկ ՀՆԱ ուղղությամբ անկումը շարունակվում է»,- ասել է նա և հավելել, որ տնտեսական ակտիվության 7.7 տոկոսից միայն 5 տոկոսը բաժին է ընկնում ԱՊՊԱ-ին: Թեև տարվա ընթացքում ամսական ցուցանիշը նվազելու է մինչև 0.4 տոկոս, իսկ տնտեսության աճի համար կառավարությունը դեռ ներմուծելու է պարտադիր ապահովագրություն առողջապահության ոլորտում, որի հաշվին կարող է ապահովել ևս 0.5 տոկոսը»,- ասել է նա:
Տնտեսության իրական աճը բացահայտելու համար Հրանտ Բագրատյանն առաջարկում է կիրառել ազգային եկամուտի ճշգրտված ցուցանիշը:

Экс-премьер Армении Грант Багратян видит большую опасность в обслуживание госдолга страны. По его словам, Министерство финансов Армении предпринимает шаги по реструктуризации кредитов. «Еще 1,5 года назад было ясно, что в 2013 году мы должны закрыть кредит в размере 470 млн. долларов, сейчас они пытаются сократить эту сумму до 300 млн. долларов. Без стеснения Минфин заявляет о том, что 400 млн. долларов нет, а есть 300 млн. долларов», – сказал он.
Грант Багратян заверил, что Армения находится в очень сложной ситуации. «Армению вовлекли в огромные доги, а по линии ВВП продолжает спад», – сказал он. В связи с этим экс-премьер отметил, что из 7,7% показателя экономической активности только 5% приходится на ОСАГО. Правда в течение года месячный показатель спуститься до 0,4%, а для обеспечения роста экономики правительство еще внедрит обязательное страхование в сфере здравоохранения, за счет сего сможет обеспечить еще 0,5%», – добавил он.
Для выявления реального роста экономики Грант Багратян предлагает применять скорректированный показатель национального дохода, имеющийся в теории мегаэкономике.