Փետրվարի 28-ին ժամը 11:00-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գրասենյակում տեղի ունեցավ Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնությանը (ԱրմՌոբոտիքս) նվիրված մամուլի ասուլիս: Բանախոսներն էին` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը /ԱրմՌոբոտիքսի գլխավոր հովանավոր/, Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ասուլիսի ընթացքում ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը ներկայացրեց գալիք մրցույթները` «Գծին հետևող ռոբոտ» և «Իրեր տարբերակող ու դասակարգող ռոբոտ», ինչպես նաև 2011 թվականին ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում իրականացվող բոլոր ծրագրերն ու մրցույթները: Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ 5 հանրակրթական հաստատություններում նախաձեռնում են ռոբոտաշինության խմբակների ստեղծում, ինչն էլ կազդի երիտասարդների մտածողության վրա և ցույց կտա, որ երեխաները լուրջ գործերի են ընդունակ:
Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքերով` ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում ՎիվաՍել-ՄՏՍ և ԻՏՁՄ համագործակցությամբ ուզում են ապացուցել, որ հայ երիտասարդներն ունակ են ոլորտը բարձրացնել միջազգային մակարդակի. «Մեզ հարկավոր է, որ մեր հայրենիքում այս ոլորտը զարգանա, ինչի արդյունքում կզարգանան նաև ենթաոլորտները»:
Մարտի 4-ին և 5-ին ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում տեղի կունենան «Գծին հետևող ռոբոտ» և «Իրեր տարբերակող ու դասակարգող ռոբոտ» մրցույթները, որոնց մասնակցում են 8 թիմ, 5-ը` «Գծին հետևող», 3-ը` «Իրեր տարբերակող և դասակարգող»-ին:
«Գծին հետևող» ռոբոտը կանցկացվի մարտի 4-ին ՀՊԺՀ-ում /Պոլիտեխնիկ/, ժամը 13:00-ին, իսկ «Իրեր տարբերակող և դասակարգող»-ը` մարտի 5-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում: Կարեն Վարդանյանը նաև ներկայացրեց 2011 թվականին ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը և նշեց, որ աշնանը տեղի կունենա «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթ, որի գրանցումը կհայտարարվի փետրվարի 25-ից:
Տարվա վերջին կհայտարարվի նաև Անօդաչու թռչող սարքերի մրցույթի գրանցումը, որին նախապատրաստվելու համար կանցկացվեն նաև աէրոդինամիկայի, ավիամոդելավորման դասընթացներ:

28 Февраль 2011 - 11:00 AMT
Cегодня в Ереване начался прием заявок на участие в конкурсе «Робот-миноискатель». Как сказал в ходе пресс-конференции исполнительный директор Союза предприятий ИТ (UITE) компании-организатора мероприятия Карен Варданян, конкурс проводится в рамках госфинансирования, а финал соревнования состоится осенью этого года. Он также представил конкурсы “Робот, следующий по линии” и “Робот, различающий и классифицирующий предметы”, которые пройдут в рамках Открытого первенства ArmRobotics 4 и 5 марта в Ереване. В первенстве примут участие 9 команд, состоящих из студентов и школьников. Как заявил Карен Варданян, в рамках ArmRobotics будут организованы кружки по робототехнике в 5 школах Армении.
Генеральным спонсором конкурса станет компания VivaCell-MTS. По словам генерального директора компании Ральфа Йирикян, сотрудничество с UITE вызвано стремлением показать, что молодежь Армении в состоянии поднять уровень сферы до международного класса. «Необходимо, чтобы в нашей стране развивалась эта сфера, в результате чего будут развиваться и ее подсферы», – отметил Ральф Йирикян.
В рамках ArmRobotics на 2011 год запланированы также проведение встреч в рамках клуба ArmRobotics, проведение показов роботов, а также ряда конкурсов. Так, к концу года начнется регистрация желающих принять участие в соревновании по созданию беспилотников, которое намечено на 2012 год. Для подготовки к этому конкурсу будут организованы курсы по авиамоделированию и аэродинамике. В этом году генеральным спонсором первенства стала компания VivaCell-MTS, а техническим спонсором компания “Hurnet”.