1 Մարտ 2011 - 08:14 AMT
«Երկրորդ արցախյան պատերազմն անխուսափելի է, վաղ թե ուշ այն տեղի կունենա»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքերով, պատերազմի կանխարգելման համար միակ պայմանը կարող են լինել բնական և հզոր սահմանները: Այպիսի սահմաններ են Քուռ և Արաքս գետերը: Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը նաև նշել է, որ ազատագևված հողերի հարցում զիջումներն անթույլատրելի են: «Ադրբեջանցիներին դատապարտելը և նրանց ագրեսորներ ճանաչելը նրանց համար կդառնա ևս մեկ «զսպաշապիկ»,- հայտարարել է հայ քաղաքագետը:
Նա նաև նշել է, որ անթույլատրելի է ազատագրված հայկական տարածքներն Ադրբեջանին հանձնելը: «Տարածքների հանձնումն առանց պատերազմի հանցագործություն է»,- ասել է նա:

“Вторая арцахская война неизбежная, рано или поздно она произойдет”, – заявил на пресс-конференции в Ереване политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, единственным условием для предотвращения войны между армянской и азербайджанской сторонами являются естественные и мощные границы. Такими границами, по его мнению, являются реки Кура и Аракс. Грант Мелик-Шахназарян также подчеркнул, что недопустимы никакие уступки в вопросе освобожденных земель. “Осуждение азербайджанцев и признание их агрессорами станет еще одной «смирительной рубашкой» для них”,- подчеркнул он.
Грант Мелик-Шахназарян также отметил, что недопустима передача Азербайджану освобожденных армянских территорий. “Передача территорий без войны – это преступление”, – подчеркнул он.