Երևանում մարտի 2-ին մեկնարկել է սեմինար` նվիրված գյուղատնտեսական հաշվառմանը: Իր ողջույնի խոսքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նշել է, որ հաշվառման նպատակն է վիճակագրական տվյալների հավաքագրումը գյուղատնտեսությամբ զբաղվող սուբյեկտների միասնական ռեգիստրի ստեղծման համար:
Սեմինարի ժամանակ նշել է, որ այս հաշվառումը կարևոր է նրանով, որ գյուղատնտեսության ոլորտը տնտեսության կարևորագույն ոլորտներից է, ՀՆԱ-ում նոր արժեքի ստեղծմանը բաժինը գնահատվում է 16-20 տոկոս:
Սեմինարի ընթացքում իր փորձով կիսվել է Ռուսաստանի Պետական վիճակագրական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Կոնստանտին Լայկովը: Իր զեկույցում նա նշել է, որ պետական ագրարային քաղաքականության ձևավորման համար անհրաժեշտ է լիարժեք վիճակագրություն ունենալ գյուղատնտեսության ոլորտում, որը կարևոր է ինչպես հումքի և գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկայի, աշխատանքի և զբաղվածության շուկայի կարգավորման, այնպես էլ ժողովրդագրական և ներգաղթային քաղաքականության, բյուջեի պլանավորման և բիզնես վարելու համար:
Նրա խոսքերով, գյուղատնտեսական հաշվառում պետք է անցկացնել 5 տարին մեկ անգամ, սակայն ռուսական օրենսդրության համաձայն, միջոցների անվաբարար լինելու պատճառով հաշվառումն անցկացվում է 10 տարին մեկ անգամ:
Գյուղատնտեսական հաշվառաման մասին օրենքն ընդունվել է 2008-ին ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, գյուղնախարարության մասնակցությամբ ՄԱԿ մասնագետների աջակցությամբ:

2 Март 2011 - 07:38 AMT
В Ереване 2-ого марта стартовал семинар, посвященный сельскохозяйственной переписи. В своей приветственной речи министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян отметил, что целью переписи является сбор статистических данных в сфере сельского хозяйства, для создания единого регистра субъектов занимающихся сельским хозяйством, сельскохозяйственной техники, и земель сельскохозяйственного назначения.
На семинаре отметили, что важность сельскохозяйственной переписи заключается в том, что сфера сельского хозяйства является одной из важнейших в экономике, и доля создания новой стоимости в ВВП оценивается в 16-20%, а число занятых в общей доле занятых порядка 45%.
Своим опытом на семинаре поделился и заместитель руководителя Государственной статистической службы России Константин Лайков. В своем докладе он отметил, что для формирования государственной аграрной политики необходимо иметь полную статистику в сфере сельского хозяйства, которая важна как для регулирования рынка сырья и сельхозпродукции, рынка труда и занятости, так и для демографической и иммиграционной политики, планирования бюджета, и ведения бизнеса.
По словам Лайкова, сельскохозяйственную перепись нужно проводить раз в 5 лет, однако согласно российскому законодательству, в силу нехватки средств, перепись проводится один раз в 10 лет.
Закон о сельскохозяйственной переписи был принят в 2008 году с участием Национальной статистической службы РА, министерства сельского хозяйства, при содействии специалистов ООН.