2 Մարտ 2011 - 13:09 AMT
Գրանցման համար, օրինակ, Հայաստանում սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության գրանցման համար Հայաստանում պետտուրքը կազմում է 12 000 դրամ (շուրջ 40 դոլար), որի համար պահանջվում է 5 օր: Կազմակերպությունը գրանցելուց առաջ անհրաժեշտ է. ներկայացնել ընկերության իրավաբանական հասցեն, նշանակել նրա ղեկավարին: Անհրաժեշտ է աև բանկային հաշիվ բացել, որ համար անհրաժեշտ է վճարել 5000-8000 դրամ (շուրջ 30 դոլար), գրանցել ըներությանը անվանումը, որն արժի 5000 դրամ (15 դոլար):
Դրանից հետո պահանջվում է ընկերության գրանցում Մաքսային ծառայությունում (1 օր), Սոցապահովության ծառայությունում (1 օր), Վիճակագրական ծառայությունում (1 օր) առանց վճարումներ կատարելու:
Կնիք ստանալու համար, որը պարտադիր չէ, պետք է դիմել համապատասխան ընկերություն: Այս պետք է վճարել 13 000 դրամ (շուրջ 40 դոլար), և այն խլելու է 1 օր:
Բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ստանալուց հետո 5 օրվա ընթացքում Պետռեգիստրը պետք է գրանցի կազմակերպությունը կամ մերժի գրանցումը: Եթե ոչ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացված չեն, կամ եթե դրանք օրինական չեն կամ չեն վերաբերում բուն նյութին, Պետռեգիստրը պետք է դրա մասին գրավոր տեղեկացնի 7 օրվա ընթացքում:
Եթե գումարել այս բոլոր օրերը, ապա դա ոչ մի կերպ չի համապատասխանելու ՀԲ վարկանիշի արդյունքներին: Անցյալ տարի 117 երկրների կառավարություններ 216 բարեփոխում իրականացրեցին ձեռնարկատիրական գործունեության կարգավորման ոլորտում` ուղղված բիզնեսի ստեղծման և վարման համար պայմանների բարելավմանը, թափանցիկության բարձրացմանը, սեփականության իրավունքի ամրապնդմանն ու կոմերցիոն վեճերի ու սնանկության կարգավորման ընթացակարգերի արդյունավետությանը: «Բիզնեսի վարում – 2011. ձեռնարկատերերի համար պայմանների բարելավում» հետազոտության մեջ, որն IFC հետ համատեղ Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակվող ամենամյա զեկույցների շարքում ութերորդն է: Զեկույցում ներկայացվում է 183 երկրների վարկանիշն ըստ ազգային ընկերությունների համար ձեռնարկատիրական գործունեության նորմատիվ-իրավական կարգավորման առանցքային կողմերի:
Հայաստանի վարկանիշն այդ ցուցակում այս տարի վատթարացել է 4 կետով` 48-րդ տեղ: Ընդ որում, երկրի գնահատվող ցուցանիշներից ամենավատը «հարկերի վճարումն է»` 159-րդ տեղ, իսկ լավագույնը` «սեփականության գրանցումը»` 5-րդ տեղ: Բացի դրանից, աշխարհի երկրներում տնտեսական ազատությունների ամենամյա հերթական վարկանիշի համաձայն, որը հրապարակվել է ամերիկյան հետազոտական Heritage կենտրոնի և Wall Street Journal գործարար թերթի կողմից, Հայաստանը 2010-ին այդ վարկանիշում զբաղեցրել է 36-րդ տեղը 179 երկրների շարքում: Միաժամանակ, այդ վարկանիշում Վրաստանը զբաղեցնում է 29-րդ տեղը, Ռուսաստանը՝ 143:
Հայաստանի անկանխատեսելի հարկային դաշտը վանում է արտասահմանցի ներդրողներին:
Հայաստանի կառավարությունը, փորձելով բարելավել երկրի վարկանիշը «Doing Business»-ում և երկիրը դարձնել ավելի գրավիչ ներդրողների համար, վերջերս ներմուծել է իրավաբանական անձնանց և մասնավոր ձեռնարկատերերի գրանցման համակարգ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով, որի արդյունքում գրանցման գործընթացն իրականացվելու է 3օրվա ընթացքում: Նոր գործընթացը ուժի մեջ է մտնելու մարտի 7-ից:
Հայաստանը ներդրողների համար համարվում է Անդրկովկասի ոչ գրավիչ կամ պակաս գրավիչ երկիր, PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է BSC բիզնեսի աջակցման կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գևորգյանը: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանը ներդրողների համար գրավիչ է իր ներքին պաշարների հաշվին, իսկ Վրաստանը` զբոսաշրջության և տնտեսական ազատությունների: «Վրաստանում հարկային օրենսդրությունը ճիշտ է աշխատում, Հայաստանում, իհարկե, օերնսդրությունը վատը չէ, բայց այն չի կիրառվում: Մեր հարկային դաշտն անկանխատեսելի է, օրինակ, զարգացած երկրներում հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների մասին հայտնում են դրանց ներմուծումից մի քանի տարի առաջ, իսկ Հայաստանում դա կարող է կատարվել մի քանի օրվա ընթացքում»,- ասել է նա:
Փորձագետը կարծում է, որ ՀՀ կառավարությունը պետք է յուրաքանչյուր ձեռնարկությանը զարգացման շանս տրամադրի: Պետությունը պետք է խթանի բիզնեսը ոչ թե ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով, այլ հավասար մրցակցային դաշտ ստեղծելով:
Փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտում առկա խնդիրների հիմնական աղբյուրն այն է, որ երկրի կառավարության բոլոր միջոցառումները, որոնք պետք է խթանեն զարգացած ոլորտները, կետային բնույթ են կրում, այլ ոչ թե համակարգային: «Հայաստանի կառավարությունը պետք է շանս տա յուրաքանչյուր ձեռնարկատերի, և այդ շանսը պետք է լինի արդար մրցակցային միջավայրի ստեղծումը: Պետությունը պետք է խթանի բիզնեսը ոչ թե ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով, հանդես գալով որպես երաշխավոր ընտրված ընկերություններին վարկեր տրամադրելու համար, ինչպես դա տեղի է ունեցել ճգնաժամի շրջանում, այլ հավասար մրցակցային դաշտ ստեղծելով: Իսկ Հայաստանն այնպիսի բարձր պոտենցիալ ունի, որ նույնիսկ ներկա շրջափակման պայմաններում, երբ սահմանափակված են երկիր ապրանքների ներկրման ուղիները, չափազանց թանկ տրանսպորտ և այլն, մենք ամեն դեպքում շարունակում ենք զբաղվել բիզնեսով: Բայց այդ ամենն արտաքին խնդիրներն են, բայց կա նաև ներքին անարդար մրցակցային դաշտ»,- կարծում է փորձագետը:
Հայաստանում բիզնես վարելու ևս մեկ ակնհայտ խնդիր է տարածքների անհավասարաչափ զարգացումը: Երևանում և Հայաստանի մարզերում բիզնեսի միջև անդունդ է ընկած՝ սկսած ֆինանսական ռեսուրսների ծավալներից մինչև մտածելակերպ:
Բացի դրանից, կարևորագույն խնդիր է նաև գիտելիքների պակասը բիզնեսի կառավարման ոլորտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ գիտելիքների իսպառ բացակայությունը, ինչը հանգեցնում է բիզնես վարելու սխալ պատկերացման և անավարտ բիզնես պլանների ստեղծման:
Երկրում նաև մեծ խնդիր է աշխատուժի ցածր մրցունակությունը և ցածր աշխատավարձը:
Հայաստանում բիզես վարելուն խոչընդոտում է ևս մեկ խնդիր՝ մատակարարման անարդյունավետ կազմակերպումը, փոխվստահության անբավարար մակարդակը, գործընկերներին ոչ ժամանակին վճարելը, անորակ հումքի առաքումը, արտադրվող ապրանքի համար պատասխանատվության բացակայությունը հանգեցնում են համագործակցության արդյունավետության կրճատմանը: Բացի դրանից, հայկական ձեռնարկությունների արտադրողականությունը բավական ցածր մակարդակում է, և նրանցից շատերը հնարավորություն և ռեսուրսներ չունեն արտահանման ենթակա ապրանքների արտադրության համար:
Այս ամենի հետ միասին Grant Thornton International-ի համաձայն, հայ ձեռնարկատերերի լավատեսության մակարդակը 2011-ին կազմել է +48 տոկոս անցյալ տարվա +32 տոկոսի փոխարեն:

В силу этого многие иностранные инвесторы отдают предпочтение именно Грузии в региональном аспекте.Необходимо отметить, что по всем индикаторам указанного исследования Всемирного банка, Грузия абсолютно открыта для иностранного капитала и в отношении иностранных компаний не имеет никаких ограничений.
Можно ли на самом деле зарегистрировать бизнес в Армении за 18 дней?
Для регистрации, например, общества с ограниченной ответственностью в Армении госпошлина составляет 12 000 драмов (порядка $40), на что потребуется 5 дней. Перед тем как зарегистрировать организацию, необходимо: представить юридический адрес компании, назначить ее главу. Необходимо также открыть банковский счет, на который будет перечислено 5 000 – 8 000 драмов (порядка $30), зарегистрировать наименование компании, что обойдется в 5 000 ($15).
После чего потребуется регистрация компании в Таможенной службе (1 день), Службе соцобеспечения (1 день) и Статистической службе (1 день) без каких либо выплат.
Для получения печати, что не обязательно, необходимо обратиться в соответствующую компанию. Взнос здесь составляет 13 000 драмов (порядка $40), и то займет 1 день.
После сбора всех необходимых документов в течение 5 дней Госрегистр должен зарегистрировать компанию или отвергнуть заявку на регистрацию. Более того, если не представлены все необходимые для регистрации документы или они недействительны, или не соответствуют требованиям Госрегистр обязан в письменной форме уведомить заявителя в течение 7 дней.
Если сложить потраченное время воедино, то это никак не будет соответствовать результатам рейтингу Всемирного банка.
Согласно исследованию «Doing Business – 2011», восьмого из серии ежегодных докладов, публикуемых Всемирным банком совместно с IFC, Армения заняла 48-е место среди 183 стран мира по ключевым аспектам нормативно-правового регулирования предпринимательской деятельности для национальных компаний. Рейтинг страны в данном списке за год ухудшился на 4 пункта. При этом худшим из оцениваемых показателей у страны является «выплата налогов» – 159-е место, а лучшим – «регистрация собственности» (5-е место).
Кроме того, согласно очередному ежегодному рейтингу стран мира по уровню экономических свобод в них, опубликованному американским исследовательским центром Heritage и деловой газетой Wall Street Journal, Армения в 2010 году в данном рейтинге заняла 36-е место среди 179 стран. При этом в данном рейтинге Грузия занимает 29 место, Азербайджан – 92, Россия -143.
Непредсказуемое налоговое поле Армении отталкивает иностранных инвесторов
Правительство Армении, пытаясь улучшить рейтинг страны в «Doing Business» и сделать страну более привлекательной для инвесторов недавно внедрило систему регистрации юридических лиц и частных предпринимателей по принципу «одного окна», в результате чего процесс регистрации будет осуществляться в течение 3-х дней. Новый процесс регистрации вступит в силу уже 7 марта.
Для инвесторов Армения является непривлекательной или малопривлекательной страной в Закавказье, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Центра по содействию бизнесу BSC Самвел Геворгян. По его словам, Азербайджан привлекателен для инвесторов из-за своих внутренних ресурсов, а Грузия из-за туризма и экономических свобод. «В Грузии налоговое законодательство работает правильно, в Армении, конечно, законодательство неплохое, но оно не применяется. У нас налоговое поле непредсказуемо, например, в развитых странах об изменениях в налоговом кодексе сообщают за несколько лет до их внесения, а в Армении он может измениться в течение нескольких дней», – уточнил он. По мнению эксперта, налогообложение в стране по отношению к различным предприятиям применяется по разному, что мешает честной конкуренции.
Основным источником существующих задач в сфере малого и среднего бизнеса в Армении, по мнению Геворгяна является то, что все мероприятия правительства страны, которые должны стимулировать развитие сферы, несут точечный характер, а не системный. Эти мероприятия дали какой-то результат на каких-то участках, но в общем вся сфера не почувствовала какие-либо улучшения. «Правительство Армении должно предоставить шанс каждому предпринимателю, и этот шанс должен заключатся в создании честной конкурентной среды. Государство должно стимулировать бизнес не предоставлением финансовых средств, выступая гарантом для предоставления кредитов избранным компаниям, как это произошло в период кризиса, а созданием равного конкурентного поля. У Армении такой высокий потенциал, что даже в условиях нынешней блокады, когда ограничены пути импорта продукции в страну, слишком дорогой транспорт и т.д, мы все равно продолжаем заниматься бизнесом. Но это все внешние задачи, но есть и внутренняя – несправедливое конкурентное поле», – считает эксперт.
Еще одной очевидной проблемой в ведении бизнеса в Армении является несоразмерное развитие территорий. Между бизнесом в Ереване и в областях Армении стоит пропасть. Начиная от объемов финансовых ресурсов до образа мышления.
Кроме того, важнейшей проблемой также является недостаток знаний в области управления бизнесом, а в некоторых случаях совершенное отсутствие этих знаний, что приводит к неправильному представлению ведения бизнеса и созданию низкокачественных бизнес-планов.
В стране также большой проблемой является низкая конкурентоспособность рабочей силы и слишком маленький уровень заработной платы.
Еще одной задачей, мешающей ведению бизнеса в Армении, является неэффективная организация снабжения. Недостаточный уровень взаимодоверия, несвоевременная оплата партнерам, поставка некачественного сырья, отсутствие ответственности за выпущенную продукцию приводит к резкому сокращению эффективности сотрудничества.
Кроме того, производительность армянских предприятий находится на довольно низком уровне, и многие из них не имеют возможность и ресурсы для производства товаров, подлежащих экспорту.
При всем при этом по итогам международного бизнес-доклада аудиторско-консалтинговой организации Grant Thornton International, уровень оптимизма армянских предпринимателей в 2011 году составил +48% против +32% в прошлом году.