2 Մարտ 2011 - 14:16 AMT
Հայաստանի վարչապետը հերքեց ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումները տեղական արտադրողներին պետաջակցության դադարեցման մասին
Կառավարության գործողությունները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի գործադիր իշխանությունը խթանում է տեղական արտադրողներին և արտահանողներին: Այդ մասին մարտի 2-ին Հայաստանի խորհրդարանում հայտնել է երկրի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` պատասխանելով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Արտակ Զաքարյանի հարցին ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումների վերաբերյալ, որոնց համաձայն կառավարությունը չի աջակցելու տեղական արտադրողին: «Մի շարք հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ես հայտնել եմ, որ Հայաստանի տնտեսությունը պետք է հիմնված լինի գիտելիքի վրա, բայց ես չեմ ասել, որ մենք կդադարեցնենք արտահանման և արդյունաբերության խթանման կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերը»,- ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանն առանձնապես ընդգծել է, որ Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության հիմքում ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագրի ստորագրումն է: Ընդ որում, նա ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է ազատ մրցակցությամբ շուկայի ձևավորմանը նպաստող պայմաններ ստեղծել:

2 Март 2011 - 14:16 AMT
Премьер Армении опроверг появившиеся в СМИ публикации о прекращении госсодействия местным производителям
Действия правительства свидетельствую о том, что исполнительная власть Армении стимулирует местного производителя и экспортеров. Об этом 2 марта в парламенте Армении заявил премьер-министр страны Тигран Саркисян, отвечая на вопрос члена Республиканской партии Армении Артака Закаряна о появившихся в СМИ публикациях относительно того, что правительство не будет содействовать местному производителю. «В интервью ряду местных телеканалов я заявил, что экономика Армении должна основываться на знаниях, но я не говорил, что мы приостановим краткосрочные и среднесрочные программы по стимулированию экспорта и промышленности», – сказал премьер.
Тигран Саркисян особо подчеркнул, что в основе экономической политики Армении находится вопрос подписания с ЕС договора о свободной торговле. При этом он добавил, что необходимо создать условия, способствующие формированию рынка со свободной конкуренцией.